20 grudnia – Dzień Czekisty w Rosji

502
Czekisci

Znany jest nam dobrze Dzień Nauczyciela czy Święto Górników. Jednak dla każdego Polaka Dzień Czekisty, obchodzony w Rosji, brzmi nieco abstrakcyjnie. Jest to zawodowe święto funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, obchodzone dwudziestego grudnia. Warto pamiętać, że właśnie z tej grupy zawodowej wywodzi się obecny prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Władimirowicz Putin.

Geneza święta

Święto to nie jest dniem wolnym od pracy w Rosji. Zostało wprowadzone 20 grudnia 1995 roku uchwałą prezydenta Federacji Rosyjskiej Borysa Jelcyna. Do tego czasu, w ciągu wielu dziesięcioleci, dzień 20 grudnia był sowieckich organów bezpieczeństwa, stąd nazwa “Dzień Czekisty”. Data święta została wybrana nieprzypadkowo. 20 grudnia 1917 roku Związek Sowieckich Komisarzy Ludowych powołał Wszechrosyjską Komisję Nadzwyczajną Komisję do Walki z Kontrrewolucją, Spekulacją i Nadużyciami Władzy, potocznie nazywaną Czeka. Warto wiedzieć, że pierwszym przywódcą tej organizacji był Feliks Dzierżyński.

Dzień Czeka dzisiaj

Obecnie, dzień ten świętują takie specsłużby oraz organy bezpieczeństwa państwowego jak FSB, SWR, FSO, które wszystkie korzenie swoje mają w sowieckim KGB. Mimo, iż nie jest to dzień wolny od pracy, jest hucznie świętowany w Rosji. Transmisję w uroczystości można obejrzeć na głównym kanale państwowej telewizji. Prezydent Władimir Putin każdego roku uczestniczy w święcie swoich dawnych kolegów.

Jednak warto pamiętać, że w Rosji jest także spora grupa osób nie tylko nie zadowolona z rządów obecnego prezydenta, ale także niepopierająca metod operacyjnych państwowych służb, które mimo zmiany ustroju politycznego nadal przypominają te, które stosowane były za czasów Stalina. Grupy te w Dzień Czekisty organizują liczne pikiety i wiece chcąc w ten sposób wyrazić swoje niezadowolenie z powodu święta, które czci te nieludzkie instytucje.

Rosja jako państwo wielkie i intrygujące łączy w sobie wiele skrajności i przeciwieństw. Do tej grupy można zaliczyć także święto Czeka, które ma na celu uczczenie instytucji bezpieczeństwa publicznego i specsłużb, które odpowiadają za śmierć niezliczonej liczby niewinnych Rosjan na przestrzeni wieku.