Barista to zawód zdobywający coraz więcej zainteresowania i uznania w ostatnich latach. Wielbiciele kawy poszukują miejsc, w których kawa to napój robiony uważnie i zgodnie ze sztuką. Z tego powodu coraz więcej kawiarni zatrudnia tylko wyszkolonych baristów po specjalnych kursach zawodowych. Przedstawiamy 5 podstawowych umiejętności, które musi posiadać każdy, nawet początkujący barista.

Spienianie mleka

Pierwszą rzeczą, którą barista musi bezwzględnie umieć jest pienienie mleka dostosowane do konkretnych napojów. Od tego zaczyna się praktyczny kurs baristyczny. Prawidłowe zaznajomienie się ze spieniaczem warunkuje właściwe przygotowanie napojów. Przede wszystkim inaczej pieni się mleko do białej kawy a inaczej do latte. Jednak zawsze należy pamiętać, że spienione mleko nie może posiadać bąbelków powietrza i nie może zostać doprowadzone do wrzenia.

Obrazki na kawie, czyli art latte

Art latte, czyli umiejętność rysowania mlekiem na kawie, rozpowszechniła się w ostatnich latach na tyle, że w zasadzie stworzyła nowy standard dobrego baristy. Najprostsze obrazki, takie jak serce czy liść są już serwowane prawie w każdej kawiarni. Jednakże szanujący się barista potrafi wykonać o wiele więcej grafik, w tym często personalizując je pod gust klienta.

Techniczne aspekty obsługi ekspresu

Dobry barista musi umieć obsłużyć różnego rodzaju ekspresy i znać ich parametry. Najczęściej kawiarnie korzystają z przemysłowych ekspresów ciśnieniowych, w których bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania bardzo łatwo kawę przepalić. A ta jest gorzka, kwaśna i nieprzyjemnie drapie w gardło. W ekspresie należy ustawić konkretną temperaturę, ciśnienie wody, szybkość nagrzewnia się kolby. Barista musi też umieć nastawić młynek tak, aby dostosować rozdrobnienie kawy do tworzonego przez siebie napoju. Pomimo, że prawie zawsze barista będzie zorientowany na pracę na wysokiej jakości ekspresach kolbowych, dobrze jeśli umie posługiwać się także ekspresem automatycznym. Ten drugi oczywiście nie daje takiej dużej dowolności w ustawieniach, ale znając jego funkcję, można stworzyć pyszną, niecodzienną kawę.

Wyćwiczone zmysły smaku i węchu

Kawa występuje w wielu różnych odmianach, z których każda posiada inne właściwości. Czym lepszy barista, tym więcej z nich będzie umiał rozpoznać. Dzięki temu nie tylko dobierze dokładnie gatunek kawy do konkretnego gościa, ale także wyostrzy zmysły smaku i węchu i w przyszłości będzie mógł lepiej dobierać kawę do wymagających gości. Kurs baristyczny to nie koniec drogi kształcenia baristy. Jeśli naprawdę zależy mu na byciu dobrym w swoim fachu, ciągła nauka, pobudzanie kreatywności i ćwiczenie swoich zmysłów muszą stać wysoko na jego liście priorytetów. Zjawisko próbowania nowych rodzajów kawy ma nawet swoją nazwę. Jest to cupping.

Zorientowanie na potrzeby innych

Listę podstawowych umiejętności dobrego baristy zamykają umiejętności społeczne. W zawodzie baristy umiejętności doradztwa i sprzedaży są tak samo ważne jak umiejętności parzenia kawy. Jeśli nie jesteś osobą kontaktową, cierpliwą i po prostu lubiącą pracować z ludźmi, naprawdę ciężko może Ci być odnaleźć się w tej pracy. Za barem, jak i w każdych usługach, trzeba przede wszystkim umieć zrozumieć drugą osobę i potrafić dobrać produkt pod nią.

Praca baristy łączy w sobie umiejętności z różnych dziedzin, często na pozór ze sobą nie powiązanych. Kurs baristyczny to doskonała opcja dla pasjonatów kawy chcących sprawdzić, czy być może jest to wymarzone zajęcie dla nich.