Hodowla drobiu jest branżą wymagającą. Na barkach hodowców spoczywa stworzenie takich warunków dla kurcząt, aby zapewnić im prawidłowe tempo przyrostu, chroniąc je przed chorobami. Nie da się jednak wszystkiego uniknąć. Jednym z problemów jest brak apetytu, które może mieć różne podłoże.

Zaburzenia łaknienia u kurcząt – przyczyny

Do czynników mogących wywołać zaburzony apetyt u drobiu należą:

  • choroby zakaźne wywoływane przez wirusy i bakterie;
  • błędy żywieniowe;
  • niedostateczna ilość wody;
  • złe warunki mikroklimatyczne.

Zakażenia bakteryjne występują u drobiu bardzo często i prowadzą do wielu powikłań. Zmniejszone pobieranie paszy może być pierwszym sygnałem infekcji. Jedną z nich jest tyfus kur. Do innych chorób, dla których charakterystyczny jest ten objaw, należą pastereloza i salmonelloza. Ptaki nie mają ochoty jeść i stają się osowiałe. Brak chęci do jedzenia może być też oznaką wirusów atakujących układ oddechowy. Takim przykładem jest mykoplazmoza, która dodatkowo skutkuje utratą masy ciała, kaszlem i dusznościami u ptaków.

Karmienie drobiu odpowiednią paszą jest jednym z najważniejszych elementów hodowli. Tu tworzy się logiczny łańcuszek. Jeżeli kurom zapewni się w pełni zbilansowane pożywienie, wpłynie to pozytywnie na ich zdrowie. Mając pobudzony apetyt, będą przybierały szybko na wadze, co przełoży się na efektywność produkcji. I o to właśnie chodzi — mięso i jajka o wysokich walorach konsumpcyjnych oznaczają zadowolenie klienta docelowego. Dieta drobiu powinna więc uwzględniać duże ilości białka, witamin i soli mineralnych. Pasza zanieczyszczona mykotoksynami oraz niedopasowanie struktury ziaren do wielkości ptaków wpływają szkodliwie na poziom ich apetytu.

Przy żywieniu należy pamiętać o częstym nawadnianiu, szczególnie przy wysokich temperaturach powietrza. Kurczaki powinny mieć swobodny dostęp do wody, a poidła należy montować na odpowiedniej wysokości.

Prawidłowe żywienie i pojenie zwierząt musi iść w parze ze stworzeniem im dogodnych warunków do życia. Brak przepływu powietrza, nadmierny hałas, powierzchnia niedostosowana do liczby ptaków, złe oświetlenie — to wszystko może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania organizmu, a tym samym wpływać na niepokojące zachowanie kurczaków, np. zmniejszone łaknienie.

Zalecenia

Skoro brak łaknienia może wskazywać na poważne choroby bakteryjne i wirusowe, należy stosować profilaktykę. Ten sposób jest najlepszy, aby uniknąć niepotrzebnych infekcji. Zaleca się więc wysokie utrzymanie higieny w kurnikach, ich częstą dezynfekcję oraz kontrole weterynaryjne.

W kontekście żywienia warto rozważyć dodatki paszowe. Aby dieta hodowanych osobników bogata była w mikroelementy, do paszy dodaje się zioła. Antybiotyki, które stosowano w karmieniu drobiu, zostały wycofane, a zakaz ich podawania został wprowadzony przez Unię Europejską w 2006 roku. To zdeterminowało pracowników hodowli do wypróbowania naturalnego zamiennika. Zioła takie jak oregano, szałwia, czy liść laurowy wykazują właściwości antybakteryjne, wspomagają układ immunologiczny i poprawiają apetyt.

Jak zostało wspomniane wcześniej, warunki bytowe stworzone zwierzętom muszą być na jak najwyższym poziomie. Dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie dostępu do wody, regulacja oświetlenia i dobra wentylacja.

Należy pamiętać, że brak apetytu u zwierząt pociąga określone konsekwencje. Im wcześniej hodowca ustali przyczynę wystąpienia tego symptomu, tym mniejsze będzie ryzyko strat ekonomicznych.