Dla wielbicieli wakeboardingu idealny kształt i parametry fali stały się sednem świetnej zabawy i okazją do opanowania niesamowitych ewolucji. Jeżeli zastanawiasz się, jak powinna prezentować się doskonała fala do wakeboardingu, przekonasz się, że nic nie dzieje się przypadkowo. Za wyglądem tafli wody kryje się skomplikowana mieszanka czynników zewnętrznych i technicznych ustawień sprzętu.

Wznosząca się za łodzią tafla

Serce każdego wakeboardzisty zaczyna bić szybciej na sam widok wznoszącej się tafli o gładkiej powierzchni i zdecydowanym kształcie. Chociaż w naturalnych akwenach nierzadko można doświadczyć niesamowitego kica, nic nie przebije profesjonalnie wymodelowanej i powtarzalnej fali ścieżkowej.

Jej idealny wygląd to długa na kilkadziesiąt metrów, falująca tafla wody o bardziej stromym zboczu z przodu i łagodniejszym, wznoszącym się ku górze kształcie z tyłu. Zbyt stromy przedni skłon może powodować podcięcie przednią krawędzią deski i nieplanowane upadki. Zbyt płaski z kolei nie pozwala na osiąganie pożądanej prędkości.

Fala przybiera formę charakterystycznego grzbietu z gładko podnoszącymi się ramionami po obu stronach, umożliwiając popisy w powietrzu tuż nad grzebieniem. W miarę postępów w jeździe, wakeboarder zaczyna doceniać falę o wyraźnie zaznaczonym, nieco podcięty grzbiecie, który daje lepsze odczucia przy wyskokach i ułatwia lądowanie.

Stabilność – klucz do dobrej zabawy

Nie mniejsze znaczenie ma stabilność fali i jej powtarzalność. Idealna fala utrzymuje się cały czas jazdy za motorówką, gwarantując niezakłócone pływanie i bezpieczeństwo. Falowanie i zmiana kształtu tafli w trakcie przejazdu to duży kłopot dla wakeboardzisty, wpływający na kontrolę nad deską i możliwość wykonywania ewolucji.

Dlatego też tak ważna jest optymalna prędkość holowniczej łodzi, nieprzekraczająca określonego limitu. Wyższa prędkość wprawdzie generuje wyższą i bardziej stromą falę, lecz za cenę jej niestabilności. Podobnie długość wykorzystywanej liny rzutuje bezpośrednio na wygląd fali. Lina zbyt długa wytwarza co prawda falę o zdecydowanym kształcie, ale zbyt głęboką i nieprzewidywalną. Lina optymalna generuje z kolei wysoką, soczystą i powtarzalną falę.

Warto zwrócić uwagę, że wielkość samej łodzi do wakeboardu oraz kształt jej dziobu również pośrednio decydują o charakterze fali. Mniejsza jednostka zapewnia ciekawszą falę o stromszym zboczu z przodu, ale za to krótszą i mniej stabilną. Większa łódź da z kolei falę długą, bardziej poręczną, z łagodniejszym przednim skłonem.

Wpływ warunków żeglugowych

Chociaż systemy generowania fal znacznie ograniczyły wpływ otoczenia, warunki naturalne wciąż odgrywają kluczową rolę i nie można ich lekceważyć. Wakeboardingowy ideał to głębokie, zamknięte akweny, najlepiej jeziora lub sztuczne zbiorniki.

Płytkie zakola rzek i ujścia mielizn sprawiają problemy ze stabilnością fali, która gwałtownie ulega wówczas zniekształceniom pod wpływem falowania lub przemieszczania się mas wody. Z kolei płytkie dno samo w sobie deformuje przechodzące fale, rozbijając je i niszcząc regularne wzorce.

Nawet najwspanialszej fali wakeboardowej nie da się wygenerować na wietrznym, wzburzonym akwenie. Nie lada wyzwaniem są rwące pod wiatr fale poprzeczne, bowiem krzyżują się z falą holowniczą, utrudniając manewry i ślizgi. Jeśli w naszym regionie dominują stale silne wiatry o jednym kierunku, trzeba się przygotować na to, że idealne fale będzie można wypracowyć tylko przy holowaniu pod wiatr.

Z czasem doświadczeni wakeboarderzy uczą się radzić sobie z mniej komfortowymi warunkami żeglugi, wykorzystując nieregularne fale do kreatywnych popisów. Jednak dla rekreacyjnych pasjonatów tej dyscypliny, niezbędna będzie łatwo dostępna, osłonięta od wiatru przestrzeń wodna, gwarantująca maksymalną przyjemność z jazdy.

Przełomowa technologia kształtowania fal

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki, najlepszym środowiskiem do profesjonalnej zabawy na falach są specjalistyczne ośrodki wakeboardingowe wyposażone w kompleksowe systemy do modelowania kształtu tafli wodnej. Liczne innowacje w tym zakresie pozwoliły w końcu na powtarzalną produkcję niemal idealnych fal do wakeboardingu.

Najprostszym rozwiązaniem są ruchome generatory fal, montowane na łodziach i wytwarzające przy odpowiednich prędkościach jędrną, stabilną taflę – gotową do eksploatacji na dowolnym akwenie. Innowacyjne systemy dyssypacji fal zapobiegają z kolei rozpraszaniu i zniekształceniom formowanej tafli na dalszych odcinkach toru wodnego.

Z czasem nastąpił ogromny postęp technologiczny, czego zwieńczeniem stały się w pełni zautomatyzowane areny do produkcji fal na zamówienie. W specjalnych, zamkniętych obiektach, komputer analizuje wymaganą falę, regulując działanie odpowiednich urządzeń,  tak, by wytwarzać doskonale odwzorowaną falę o określonych charakterystykach, dowolnie modyfikowalną podczas sesji.

Nieważne, czy dopiero zaczynasz, czy planujesz poważną karierę wakeboardingową, fale w naturalnym środowisku lub powstałe za sprawą najnowszych technologii, otwierają niezliczone możliwości przeżyć, zabawy i doskonalenia umiejętności. A gdy już opanujesz wszystkie trunki na falach, pozostanie Ci tylko ciągle podnoszenie poprzeczki z sesji na sesję!