Jeszcze niedawno dezynfekcja wielu z nas kojarzyło się ze sprzątaniem sal szkolnych i skomplikowanymi zabiegami higienicznymi. Zmieniający się świat sprawił, że to słowo stało się coraz bardziej powszechne w użyciu i ostatnimi czasy jesteśmy nieomalże atakowani hasłami, nakłaniającymi nas do częstszego dezynfekowania całego naszego otoczenia. Dlaczego jest to takie istotne?

Na czym polega dezynfekcja?

Proces dezynfekcji jest inaczej procesem odkażania, w wyniku którego giną drobnoustroje (najczęściej bakterie i wirusy). Na powierzchniach, z którymi mamy styczność w ciągu dnia, znajdują się setki tysięcy mikroorganizmów, mogących być potencjalnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Technicznie rzecz biorąc, mamy do wyboru dezynfekcję fizyczną, gdzie drobnoustroje giną pod wpływem wysokiej temperatury lub pary wodnej, oraz dezynfekcję chemiczną – prostszą i łatwiej dostępną dla każdego z nas.

Dlaczego to takie ważne?

O dezynfekcji rąk w obecnych czasach mówi się bardzo wiele. Kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie używamy środków z alkoholem, które niszczą drobnoustroje znajdujące się na naszych dłoniach. To jednak nie wystarczy. Dotykamy przecież różnych przedmiotów, na które siłą rzeczy przenoszone są bakterie. Dlatego oprócz dezynfekcji dłoni powinniśmy zadbać również o odkażenie powierzchni, z którymi mamy styczność. Zagwarantuje nam to większe bezpieczeństwo, zarówno nasze, jak i naszych bliskich i na pewno pozwoli skuteczniej chronić się przed schorzeniami wywoływanymi przez mikroorganizmy.

Jakich środków najlepiej użyć?

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroką gamę produktów, które pozwolą nam skutecznie odkazić przestrzenie i przedmioty, które są przez nas używane. Mnogość produktów może początkowo przyprawić nas o zawrót głowy, dlatego zanim wyruszymy do sklepu na pochopne zakupy, warto zrobić mały rekonesans.

Na pewno dobrze jest uzbroić się w środek do dezynfekcji rąk – to absolutna podstawa. Powinniśmy używać go po każdym myciu dłoni, zwiększając przy tym prawdopodobieństwo zniszczenia chorobotwórczych jednostek. Do odkażania większych powierzchni możemy zaopatrzyć się specjalistyczne płyny, ale w domowym zaciszu warto również pamiętać o częstym odkażaniu kuchni i łazienki. Pomogą nam w tym specjalne żele oraz spreje antybakteryjne, dedykowane tym pomieszczeniom. Przydatne w dbaniu o higienę naszego mieszkania czy domu będą także ściereczki antybakteryjne – działają zarówno na bakterie, jak i na wirusy i będą nieocenione podczas codziennego sprzątania. Dzięki nasyceniu ich środkiem bakteriobójczym są w stanie skutecznie usunąć wrogie mikroorganizmy ze wszystkich powierzchni w naszym domu. Dobrym wyborem będą również antybakteryjne mopy – w połączeniu z odpowiednimi detergentami sprawdzą się w odkażaniu podłogi, zarówno w mieszkaniu jak i w każdym miejscu, w którym przebywamy. Nie zapominajmy o rękawiczkach gumowych – niezależnie od tego, czy zamierzamy zadbać o sterylność mieszkania, czy też powierzchni biurowej, powinniśmy proces odkażania rozpocząć od zabezpieczenia naszych dłoni.

Higiena przede wszystkim

Dbałość o porządek i czystość jest czymś, co większość z nas ma zakorzenione od dzieciństwa. Konieczność odkażania pomieszczeń oraz własnych dłoni jest jeszcze dla nas stosunkowo nowym zjawiskiem, ale wiemy, że to wymóg otaczającej nas rzeczywistości. Dbanie o sterylność pomieszczeń pomoże nam oraz naszym bliskim uchronić się przed chorobami, dlatego warto zainwestować w odpowiednie środki. Profilaktyka jest zawsze łatwiejsza niż leczenie.

źródło: magazynczystosci.com – vileda ścierka micronquick