Już od kilku sezonów wnętrza w stylu skandynawskim cieszą się ogromną popularnością. Dlaczego tak chętnie przejęliśmy ten styl od naszych północnych sąsiadów? Warunki klimatyczne panujące we wszystkich krajach nadbałtyckich są zbliżone: szybko zapadający zmrok w okresie jesienno-zimowym, deszczowa, ponura pogoda przez większą część roku czy zbyt małe ilości słońca. To wszystko sprawia, że chętnie przebywamy w jasnych i przytulnych wnętrzach. A takie wnętrza powstają właśnie w stylu skandynawskim.

Naturalne materiały

Najważniejszą zasadą wnętrz w stylu skandynawskim jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Najbardziej popularne jest drewno, które jest podstawowym materiałem budulcowym w Skandynawii. Gatunki wykorzystywane do produkcji mebli czy wykończenia ścian, zwykle nie są poddane poważniejszym zmianom. W cenie jest drewno w naturalnym kolorze lub ewentualnie bielone. Gatunki najbardziej popularne to sosna i świerk.

Kolejnym materiałem, który bardzo często pojawia się we wnętrzach skandynawskich jest kamień naturalny. Coraz częściej wybór pada na biały marmur. Jest to materiał wymagający delikatnego traktowania i okresowej pielęgnacji. Jednak jego niepowtarzalne piękno i szlachetność wynagradzają te drobne niedogodności. Marmur występuje również w innych kolorach. Oprócz białego kamienia, spotykany jest szary, który szczególnie chętnie wybierany jest na posadzki. Szary marmur jest elegancki i ponadczasowy, a dzięki mniejszym kontrastom nie znudzi się tak szybko użytkownikom wnętrz.

Oprócz marmurów, pasjonaci wnętrz skandynawskich bardzo często wybierają także trawertyny. Można wykorzystać je na wiele sposobów. Ze względu na swoje najczęściej kremowo-beżowe wybarwienie, trawertyn pomoże stworzyć przytulną i pogodną aranżację, dlatego dobrze sprawdzi się w strefie dziennej i sypialni. Jeśli zależy nam na nadaniu bardziej energetycznego charakteru możemy wybrać czerwony trawertyn o pięknym nieregularnym wybarwieniu również z pomarańczowymi nutami – takie akcenty mogą przełamać dla niektórych nieco za spokojny charakter wnętrz skandynawskich i wpleść nieco oryginalności.

Paleta barw

Podstawą wnętrz w stylu skandynawskim są naturalne materiały. A te bardzo dobrze prezentują się na neutralnym tle. Paleta barw we wnętrzach w tym stylu jest więc bardzo stonowana. Są to barwy jasne, najczęściej biele, szarości i kremy. Jeśli już występują barwy ciemniejsze, to w stonowanych wersjach i niewielkich ilościach. We wnętrzach skandynawskich dobrze odnajdą się także jasne pastele. Takie kolory dobrze odbijają każdy promień światła, dzięki czemu pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne.

Oświetlenie

Bardzo ważnym elementem jest również oświetlenie. Światło odgrywa ogromnie ważną rolę w tym stylu, ponieważ to właśnie jego brakuje najbardziej w klimacie umiarkowanym. Dlatego oprócz opraw głównych, górnych, bardzo często w projekcie wprowadza się dodatkowe źródła światła, które sprawiają, że aranżacja staje się bardziej przestronna. Wszelkiego rodzaju kinkiety, lampy podłogowe i lampki biurkowe najczęściej wykonane są z naturalnych materiałów. W ofertach producentów można znaleźć oprawy w stylu skandynawskim dla każdego wnętrza.

Wszystkie wymienione wyżej części składowe, czyli naturalne materiały, jasna paleta barw i dobrze dobrane oświetlenie, stworzą wnętrze w stylu skandynawskim. Aby było ono jeszcze bardziej przytulne i umilało czas w długie zimowe wieczory, warto zainwestować w dodatki. Koce, pledy, dywany i zasłony wykonane z naturalnych włókien, pozwolą zbudować prawdziwie skandynawski klimat.

źródło: metamar.pl – blaty marmurowe