Hale namiotowe ze stalową lub aluminiową ramą i plandeką są tańszą alternatywą dla tradycyjnych budynków murowanych. Konstrukcje tego typu charakteryzują się dużą mobilnością i łatwością montażu i demontażu. Kształt i rozmiar namiotów halowych zawsze jest dostosowany do potrzeb klienta i planowanego przeznaczenia, ale kluczową kwestią jest w tym przypadku właściwy dobór ogrzewania i izolacji, warunkujący pełny komfort użytkowania i niski koszt eksploatacji hali.

Namioty halowe – charakterystyka

Zaletą hal namiotowych jest to, iż nie są one trwale przymocowane do podłoża. Oznacza to, że nie trzeba przygotowywać fundamentów i istnieje możliwość przeniesienia ich w dowolne miejsce każdym momencie. Namioty halowe można montować na betonie, asfalcie lub kostce brukowej. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to poziom utwardzenia podłoża, który jest warunkiem ich montażu. Halę przytwierdza się do podłoża za pomocą kołków lub mechanicznych kotew.

Producenci oferują konstrukcje hal namiotowych wykonane z wysokiej jakości aluminium lub stali. Aluminiowe hale namiotowe są lekkie, a budowa tego typu obiektu odbywa się w stosunkowo krótkim czasie. Konstrukcja hali namiotowej może być również wykonana z rur stalowych, zabezpieczonych przed korozją poprzez malowanie proszkowe lub cynkowanie ogniowe. Dzięki modułowej budowie istnieje możliwość modyfikacji rozmiary namiotu halowego i aranżacji otwartej przestrzeni według własnych potrzeb. Hala namiotowa może być zadaszona membraną wykonaną z tworzywa PVC lub z blachy trapezowej. W zależności od przeznaczenia hale mogą zostać wyposażone w drzwi segmentowe, rolowane lub dwuskrzydłowe oraz dodatkowe drzwi ewakuacyjne. W hali można też wykonać okna poszycia z przezroczystej folii PCV i otwory wentylacyjne. W okresie jesienno-zimowym sprawdza się także optymalnie dobrane ogrzewanie oraz odpowiednia izolacja namiotu halowego.

Jak dobrać ogrzewanie do hal namiotowych?

Dla wielu klientów rozważających zakup hali namiotowej, kluczowa kwestia dotyczy izolacji termicznej i systemów grzewczych, które można w niej zastosować. Ilość powietrza, które należy podgrzać, pora roku, estetyka wykonania i podstawowa funkcjonalność hali to tylko kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby zagwarantować odpowiednie ogrzewanie namiotu halowego. Dodatkowe ogrzewanie można łatwo zapewnić za pomocą przenośnych grzejników olejowych, gazowych lub elektrycznych. Podczas wyboru ogrzewania, warto zwrócić uwagę na urządzenia energooszczędne, które znacznie zmniejszą ogólne koszty eksploatacji hali.

W tym przypadku najpopularniejszą opcją są grzejniki elektryczne, które zaprojektowane są w taki sposób, by były odporne na wszelkie warunki pogodowe oraz zapewniały łatwą obsługę i cichą pracę. Grzejnik elektryczny powinien posiadać zintegrowany kontroler mieszania, za pomocą którego można modyfikować ilość powietrza świeżego i recyrkulacyjnego w powietrzu grzewczym. Ponadto, skrzynia grzejnika musi być wyposażona we wszystkie niezbędne złącza wężowe powietrza nawiewanego i wywiewanego, które są wymagane do tzw. mieszanej recyrkulacji. Umożliwia to zmienną i bezstopniową regulację w zależności od wymagań aplikacji. Hale namiotowe, w których przebywają ludzie, muszą być regularnie zasilane świeżym powietrzem. Podczas ogrzewania za pomocą grzejników elektrycznych umieszczonych w pomieszczeniach wentylacja przez drzwi i okna pociąga za sobą jednak niekorzystne skutki uboczne, takie jak przeciąg czy problemy z wilgocią.

Alternatywę dla nagrzewnic stanowią promienniki ciepła, które energię elektryczną zamieniają na cieplną. Ich działanie polega na emitowaniu promieniowania podczerwonego i podwyższaniu temperatury ścian, podłóg i innych obiektów w hali bez podgrzewania powietrza. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest przykładowo w rolnictwie przy ogrzewaniu namiotów halowych z żywym inwentarzem.

Jak powinna wyglądać izolacja hal namiotowych?

Całoroczne hale namiotowe pełniące funkcję magazynów, w przeciwieństwie do namiotów imprezowych, wymagają większej izolacji i dodatkowego ogrzewania. W tym przypadku okładzina ścienna wykonana z wysokiej jakości materiału PCV chroni przed czynnikami atmosferycznymi, tj. wiatrem oraz opadami deszczu i śniegu. Dodatkowo, w celu zwiększenia izolacji cieplnej obiektu, producenci wykorzystują płyty warstwowe z pianki poliuretanowej. Warto zwrócić uwagę na parametry takiej pianki – grubość jej rdzenia powinna wynosić 60 mm, a gęstość 40 (+/−3) kg/m3. Innym rozwiązaniem jest wybór dachu pompowanego, który zwiększa właściwości termoizolacyjne namiotów halowych, tworząc addytywną warstwę izolacyjną dzięki powietrzu wtłaczanemu przez nagrzewnicę pomiędzy membrany PCV.

Hale namiotowe to konstrukcje stabilne, funkcjonalne, uniwersalne i bardzo mobilne. Zimową porą niezbędny będzie jednak dobór odpowiedniego ogrzewania oraz zastosowanie właściwej izolacji.