Karnisze potrafią doskonale uzupełnić aranżację wnętrza, ale również kompletnie ją zniszczyć. Te, wydawałoby się, nierzucające się w oczy elementy, to nie tylko element funkcjonalny, ale także dekoracyjny. Dobrze wybrany karnisz łączy obie te cechy, dając zachwycający efekt spójnej aranżacji wnętrz.

Wybór karnisza ze względu na zastosowanie

W każdym domu czy firmie karnisz będzie miał inne zastosowanie, a co za tym idzie obciążenie. Wybór karnisza powinien być podyktowany zarówno wystrojem pomieszczenia, jak i jego docelowym zastosowaniem. Innego karnisza potrzebują ciężkie, poliestrowe zasłony, a innego ażurowe, krótkie firanki. Jeżeli zamierzamy używać karnisza tylko do zawieszenia delikatnych tkanin, nie musimy martwić się jego wytrzymałością. Wtedy warto postawić na lekkie, linkowe karnisze. Jeśli potrzebujemy zawiesić ciężkie materiały, ale z jakichś powodów w pomieszczeniu nie można zainstalować klasycznego karnisza, warto postawić na karnisz szynowy. Najbardziej uniwersalne i jednocześnie proste w utrzymaniu czystości są karnisze metalowe. Do wyboru mamy zarówno tradycyjne, pojedyncze, jak i podwójne służące do zawieszania firan i zasłon. Odpowiednio dobrany karnisz ma około 30 cm więcej szerokości niż okno i wisi 10 – 20 cm centymetrów nad nim.

Wykończenie karnisza a aranżacja wnętrza

Karnisz może dopełniać aranżację wnętrz, jeśli zostanie dopasowany do reszty elementów. Najrozsądniej jest wybierać karnisz, kiedy mamy już całą resztę aranżacji. Dzięki temu możemy kupić karnisz wpisujący się w projekt aranżacyjny. Warto na przykład wybrać minimalistyczny karnisz, kiedy nie chcemy, by odciągał uwagę od głównych elementów wystroju.

Dyskretne karnisze typu Tokyo świetnie wypełnią wnętrza minimalistyczne, urządzone w stylu loftowym, używające stonowanych, pastelowych kolorów. Srebrne, pokryte stalą nierdzewną świetnie sprawdzą się do wnętrz stworzonych w niesłabnąco popularnym stylu skandynawskim. Karnisze o delikatnym, satynowym wykończeniu polecamy do sypialni lub dziecięcego pokoju. Czarne, matowe karnisze to domena pomieszczeń biurowych, urządzonych nowocześnie i elegancko. Do dużego salonu najlepiej sprawdzą się karnisze podwójne. Jako że salon to zwykle najbardziej reprezentatywne, a także największe pomieszczenie w domu, dobrze pomyśleć o powieszeniu w nim ciekawych zasłon i firanki. Pokoje w stylu tradycyjnym można uzupełnić karniszami zakończonymi ozdobnymi elementami, np. liśćmi czy kulą. Kiedyś bardzo popularne karnisze drewniane, dziś używane są już tylko do wnętrz rustykalnych ze względu na swoją wagę i nieszczególnie wygodny montaż. Jeśli jednak cały dom planujemy w drewnie, warto rozważyć tę opcję.

Jak widać do wyboru karnisza należy podejść rozsądnie, rozważając wcześniej wszystkie za i przeciw. Istotny jest typ aranżacji zastosowanej w pomieszczeniu, używane materiały, a także temperatura kolorów. Największą dowolność we wszystkich tych kategoriach dają minimalistyczne karnisze w kolorze srebrnym lub te wykonane ze stali nierdzewnej. Pozwolą nam na częste zmiany stylu, niezależnie od zmian mody.

źródło: sklep.mardom.pl