Trądzik to choroba skórna, dotykająca kobiety i mężczyzn w każdym wieku. Wywołują ją bardzo zróżnicowane czynniki, ale wszystkie prowadzą do pojawienia się na twarzy, dekolcie, plecach czy ramionach nieestetycznych wągrów, grudek i ropnych torbieli. Osoby z cerą problematyczną mogą sięgnąć po jedną z wielu metod leczenia trądziku, które częściowo eliminują, a nawet całkowicie eliminują jego objawy. Do wyboru mają m.in. regularną aplikację kosmetyków dostępnych w drogeriach, preparaty domowej roboty oraz specjalistyczne zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej.

Czym jest trądzik?

Trądzik to choroba aparatu włosowo-łojowego, występująca głównie na twarzy, plecach, ramionach i dekolcie. Objawia się występowaniem zaskórników oraz ropnych grudek, które mogą prowadzić do powstawania blizn. Trądzik jest zwykle spowodowany czynnikami genetycznymi, zaburzeniami hormonalnymi oraz wzmożoną produkcją łoju. Dotyka on zarówno niemowlęta i nastolatki, jak i osoby dorosłe. W wielu przypadkach wymaga leczenia, które pozwala na przywrócenie skórze równowagi oraz trwałe pozbycie się nieestetycznych zmian.

Domowe metody leczenia trądziku

Wiele osób, u których pojawiły się zaskórniki i grudki, stara się zwalczać je domowymi metodami. Samodzielne leczenie trądziku polega przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu skóry łagodnym preparatem myjącym oraz stosowaniu bezalkoholowego toniku, który zmniejszy widoczność ujść gruczołów łojowych. Zapewne warto sięgnąć też po peelingi enzymatyczne, które delikatnie usuną zrogowaciały naskórek i inne zanieczyszczenia. W przypadku pojawienia się ropnych zmian należy miejscowo zaaplikować preparaty z kwasem salicylowym, które przyspieszą ich gojenie. Wskazane jest także systematyczne nawilżanie twarzy normalizującymi kremami, ograniczającymi produkcję łoju. W domowym zaciszu warto spróbować też samodzielnie przygotowanych maseczek. Z wypryskami dobrze radzą sobie pasty z miodu i cytryny lub oleju kokosowego i kurkumy, stosowane punktowo na zmiany. Wbrew pozorom antybakteryjne toniki i mechaniczne peelingi nie są wskazane do leczenia trądziku. Nadmiernie podrażniają bowiem naskórek, nierzadko powodując znaczne pogorszenie się ogólne stanu cery i nasilenie objawów trądziku.

Specjalistyczne metody leczenia trądziku

Jeżeli wypryski na twarzy nie zanikają pod wpływem stosowanych na własną rękę domowych metod, warto zdecydować się na specjalistyczne leczenie trądziku. Po konsultacji dermatologicznej lekarz może przepisać doustne antybiotyki i leki hamujące wydzielanie łoju, pozwalające na zmniejszenie stanu zapalnego skóry. Natomiast w gabinetach kosmetycznych dodatkowo możemy skorzystać z peelingu kawitacyjnego, który delikatnie usunie martwy naskórek i inne zanieczyszczenia, odżywi i dotleni skórę oraz zwiększy wchłanialność stosowanych kosmetyków. Dobre rezultaty w likwidowaniu trądziku można osiągnąć także przy pomocy zabiegów z użyciem lasera. Jest on bezpieczniejszy niż leczenie antybiotykami lub preparatami z retinoidami, dając trwałe i skuteczne efekty. Światło lasera dodatkowo zmniejsza przebarwienia, wygładza blizny potrądzikowe, a także stymuluje skórę do regeneracji. Jeśli zmagamy się z krostkami, przebarwieniami, nadprodukcją sebum czy rozszerzonymi porami zapewne warto zdecydować się również na mikrodermabrazję diamentową. Podczas zabiegu specjalna głowica delikatnie ściera skórę objętą zmianami, oczyszczając ją z zaskórników, spłycając ewentualne blizny oraz pobudzając odnowę naskórka.

Chociaż trądzik dotyka znaczną część naszego społeczeństwa, istnieją skuteczne metody walki z jego objawami, pomagające przywrócić skórze zdrowy wygląd. W warunkach domowych możemy wypróbować delikatne kosmetyki myjące, peelingi złuszczających martwy naskórek oraz pasty przyspieszające gojenie się niedoskonałości. Natomiast jeśli zmiany są bardzo nasilone, niezbędne będą zabiegi laserowe, peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja diamentowa, przeprowadzane w specjalistycznych gabinetach medycyny estetycznej.