Najważniejszym elementem porządku na tarasie są podłogi, gdy one są czyste, cały taras wydaje się lśnić czystością. Jest to pierwsza rzecz, na jaką zwraca się uwagę, wchodząc na taras. Raz na jakiś czas należy porządnie posprzątać taras, dzięki temu łatwiej jest utrzymać na nim porządek każdego dnia.

Aby podłoga na tarasie długo lśniła czystością należy na samym początku ją porządnie odkurzyć. Po zimie w szczelinach desek lub płytek mogą pojawić się suche liście, piach i inne zanieczyszczenia. Usuwając je podłoga od razu dostanie nowe życie. Jeśli na tarasie są szczeliny retencyjne, służące do odprowadzania wody można dla lepszego efektu użyć turbo szczotki. Jeśli odpływy będą drożne dłużej można cieszyć się czystością tarasu. Kolejnym krokiem jest umycie podłogi.

Najlepiej do tego zadania sprawdzi się mop płaski, który dzięki swojej strukturze doskonale usunie kurz i pył osiadający na podłodze tarasu. Jest bardzo poręczny i można szybko umyć nim dużą powierzchnię. Gdy podłoga jest dobrze oczyszczona łatwiej jest zachować porządek na tarasie, używając mopa można przez cały sezon cieszyć się piękną podłogą.

Meble

Duże porządki na początku sezonu pozwolą przez długi czas cieszyć się czystym tarasem. Aby po zimie meble tarasowe lśniły czystością należy dostosować środki czystości do materiału, z którego są wykonane. Najczęstsze i najbardziej popularne są w ostatnich latach meble z technorattanu. W zimie można je trzymać pod plandeką lub w specjalnym pokrowcu. Takie meble wystarczy odświeżyć mokrą szmatką. Jeśli jednak nie były odpowiednio chronione mogą wymagać więcej czasu na odświeżenie. Takie meble można wtedy myć szczotką z delikatnym płynem. Meble z rattanu i bambusu wymagają innej opieki. Jest to materiał organiczny, który może wchłonąć zbyt duże ilości wody, co może spowodować gnicie. Takie meble można przecierać lekko zwilżoną szmatką.

Plastikowe meble łatwo wyczyścić papką z sody oczyszczonej i wody. Jak wiadomo ten sposób czyszczenia usunie nawet najgorsze i uporczywe zabrudzenia.

Doniczki

Wiele osób podczas sprzątania zapomina o doniczkach. Co prawda jest w nich ziemia i rośliny, jednak przeczyszczenie donic raz na jakiś czas spowoduje długi efekt czystego balkonu i tarasu. Doniczki tak samo jak meble potrzebują oczyszczenia i zabezpieczenia.

Niektóre plastikowe puste donice można włożyć do zmywarki, oczywiście nie mogą być ubrudzone ziemią. Jeśli są z gliny lub ceramiczne można je przemyć zwykłą wodą z węża ogrodowego lub jeśli są mocno zabrudzone włożyć do wanny, zabezpieczając ją wcześniej bawełnianymi szmatkami lub starym ręcznikiem.

Aby zachować porządek na tarasie należy zadbać o minimalizm, im więcej rzeczy znajduje się na podłodze tym większy chaos spowodują. Dużo małych przedmiotów tworzy wizualny bałagan, dlatego minimalizm jest doskonałym rozwiązaniem, szczególnie na małych tarasach.