Zalane mieszkanie – co dalej?

Zalanie mieszkanie to niefortunny wypadek, którego ofiarą może paść każdy. Skutki takiego zdarzenia potrafią pochłonąć domowe oszczędności. Towarzyszą temu negatywne emocje lub konflikty związane z ustalaniem winowajcy awarii. Zazwyczaj, kiedy miejscem zdarzenia jest mieszkanie w bloku, powinniśmy spodziewać się, że sprawcą będą sąsiedzi z góry. Niezależnie od winnego, należy skutecznie wyegzekwować odszkodowanie z racji wystąpienia incydentu i usunąć skutki jego zajścia. Istotny jest czas, który płynie na naszą niekorzyść, ponieważ zamoczone ściany budynku upośledzają jego właściwości termoizolacyjne.

Zapobieganie skutkom wypadku

Na poszkodowanym ciąży niebagatelny kłopot usuwania wilgoci po zalaniu. Na szczęście na rynku istnieją fachowe firmy, które po dokonaniu oględzin podejmą się osuszania mieszkania oraz zapobiegania ponownemu wilgotnieniu. Dzięki wykorzystywaniu odpowiedniej techniki oraz sprzętu, problem z reguły zostaje rozwiązany. Istotne jest zwrócenie uwagi na przygotowanie rozliczenia zużycia energii elektrycznej podczas osuszania przez fachowców, aby następnie przedłożyć ją firmie ubezpieczeniowej. Jeśli mamy do czynienia z niewielkim zalaniem, jesteśmy w stanie poradzić sobie z wilgocią na własną rękę. W przypadku sprzyjającej pogody (upalne i słoneczne lato) ekspozycja pomieszczeń na słońce, poprzez otwarte okna i drzwi bywa wystarczająca. Dobrym wyborem są ogrzewacze, które można kupić drogą internetową lub w stacjonarnych sklepach RTV/AGD. Do nabycia lepszej jakości sprzętu należy przygotować od 100zł do 400zł. Przy doborze urządzenia szczególną uwagę kieruje się na wbudowany higrostat kontrolujący wilgotność mieszkania, ponieważ zbyt szybkie osuszanie może zniszczyć elementy drewniane znajdujące się w pomieszczeniu. W przypadku wilgoci podposadzkowej sytuacja nieco się komplikuje. Aby dobrze wysuszyć ten rejon, należy zastosować specjalne technologie. Warto również pamiętać, że najważniejszym elementem gwarantującym bezpieczeństwo w osuszonym mieszkaniu jest ozonowanie, które zabija drobnoustroje namnażające się w wilgotnych warunkach.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów?

Odszkodowanie za zalanie mieszkania może zostać przyznane, gdy poprawnie udokumentujemy szkody. Należy wykonać zdjęcia lub filmy przedstawiające stan mieszkania przed rozpoczęciem usuwania skutków zalania. Podczas procesu sporządzania dokumentacji do ubezpieczyciela należy zidentyfikować przyczynę zalania i określić winnego. Zebrany materiał dowodowy będzie podporą do szacowania strat, które ponieśliśmy. Następnie zgłasza się szkodę do ubezpieczyciela. Istnieje kilka dróg zgłoszenia: z ubezpieczenia winnego, spółdzielni mieszkaniowej lub z polisy poszkodowanego. Całość zwieńcza wizyta rzeczoznawcy w miejscu zaistniałej szkody.

Zalanie mieszkania jest przykrym wypadkiem, które może spotkać każdego. Warto rozważyć taką sytuację i zabezpieczyć swoje mienie, ponieważ koszty napraw potrafią być przytłaczające, szczególnie w przypadku mocnego zawilgocenia posadzki. Jeśli mieszkanie zostało zalane przez sąsiada, należy skorzystać z jego polisy. W przypadku jej braku winny jest zobowiązany do pokrycia kosztów napraw, czego poszkodowany może dochodzić na drodze sądowej.