Jazda na desce dostarcza adrenaliny nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również dorosłym. W ostatnim czasie ponownie można zauważyć wzrost zainteresowania tym sportem, co więcej przestaje być on jedynie męską dyscypliną. Rosnąca popularność powoduje tłumy klientów chcących zaopatrzyć się w wymarzoną deskorolkę w sklepach specjalistycznych. Skateboard shop jest miejscem, w którym zaczerpniesz profesjonalnej porady i uzyskasz pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu. Zanim jednak go odwiedzisz, warto mieć świadomość podstawowych elementów, z których składa się deskorolka i jaki wpływ ma na jakość jazdy.

Najpopularniejsze typy deskorolek

Najczęściej wybieranym typem deskorolki jest skateboard, który jest używany w skateparkach i U–rampach po to, aby wykonywać akrobacje. Jeśli jednak zamierzasz traktować deskę jako alternatywny sposób przemieszczania się, możesz zdecydować się na cruiser. Wykonana z minimum siedmiu warstw klonu kanadyjskiego deska sprawdzi się dużo lepiej podczas dłuższych tras miejskich. Jej mniejszy odpowiednik, czyli shortboard świetnie nada się przy pokonywaniu krótkich dystansów, co więcej – można go spakować do plecaka, w związku z tym jest bardziej poręczny. Dla fanów szybkiej jazdy poleca się longboard. Ten typ deski jest przeznaczony do jazdy z góry z szybką prędkością. Po dobraniu interesującego typu deski warto zastanowić się nad innymi elementami jej wyposażenia oraz dobrać ich odpowiedni rodzaj do Twoich oczekiwań.

Kółka do deskorolki

Kółka do deskorolki można dostać w różnych rozmiarach i twardościach. Zwyczajowo wykonuje się je z poliuretanu. Dobór odpowiednich kółek pod względem rozmiaru i stopnia twardości dokonywany jest na podstawie stylu jazdy oraz indywidualnych upodobań klienta.

Rozmiar oznacza, rzecz jasna średnicę kółka. Im mniejszy jest ich rozmiar tym kółka są wolniejsze, zaś im większy rozmiar – tym szybsze. Wyróżnia się następujące typy kółek do deskorolki:

  • 50–53 mm – przeznaczone do wolnej jazdy ulicznej i wykonywania podstawowych trików
  • 54–59 mm – dedykowane do jazdy ulicznej dla bardziej zaawansowanych skaterów
  • 60 mm – kółka montowane w longboardach i cruiserach, przeznaczone do szybszej jazdy

Łożyska do deskorolki

Ta kwestia jest nieco prostsza niż w przypadku kółek, ponieważ łożyska występują w jednym rozmiarze. Posiadają jednak wskaźniki ABEC, który określa jakość materiałów, z którego są wykonane oraz ich precyzyjność. Im wyższy jest wskaźnik ABEC tym łożyska są lepszej jakości. Z reguły tańsze łożyska są wykonane z gorszych materiałów, zaś droższe tworzy się z bardziej wytrzymałych stop metali.

Grip do deskorolki

To kolejny podstawowy element potrzebny do prawidłowej jazdy na desce. Grip do deskorolki to przywodzący na myśl papier ścierny szorstki, ziarnisty materiał. To właśnie za jego zasługą można utrzymać się na desce. Jego obecność pomaga również skaterom podczas wykonywania trików. Grip do deskorolki jest zazwyczaj sprzedawany w rozmiarach  9″ X 33″. Jego montażu można dokonać samodzielnie. Aby to zrobić, należy odpieczętować arkusz z warstwy zabezpieczającej, która odsłoni bardzo lepką powłokę. Należy ją przykleić do górnej części deski, odcinając jednocześnie jej zbędny nadmiar za pomocą nożyka. Następnie, trzeba wyszlifować ranty deski po to, by pozbyć się fragmentów odstającego papieru.

Jak widzisz, dobór idealnej deskorolki oraz jej części składowych nie jest zadaniem tak oczywistym, jakby mogło się wydawać. Z tego względu poleca się, oprócz indywidualnego rozeznania tematu, zasięgnąć opinii specjalisty w shatebord shopie. Doświadczony sprzedawca z pewnością pomoże Ci wskazać idealny typ deski a także potrzebne do niej kółka, łożyska i grip.