Dbanie o higienę jamy ustnej u dziecka należy rozpocząć jak najwcześniej. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że im szybciej podejmą starania związanie z dbaniem o uzębienie dziecka, tym mniej problemów będzie do rozwiązania w późniejszym czasie. Oprócz działań wymaganych w ramach domowej higieny jamy ustnej, równie ważne są regularne wizyty z dzieckiem u dentysty. Pierwsza z nich powinna mieć miejsce już wtedy, gdy u malucha pojawią się pierwsze zęby mleczne. Dzięki temu łatwiej będzie oswoić pociechę z gabinetem dentystycznym i sprawić, że kolejne spotkania z lekarzem upływać będą w dobrej atmosferze. Co zatem zrobić, by przyzwyczaić dziecko do nowej sytuacji i zapoznać go krok po kroku z dentystą?

Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym

Bez wątpienia wielu rodziców zastanawia się, kiedy pierwszy raz wybrać się z dzieckiem do dentysty. Zdecydowanie nie powinno to następować dopiero wówczas, gdy pojawią się problemy z uzębieniem. Bardzo często właśnie w ten sposób odbywa się pierwsza wizyta w specjalistycznym gabinecie. W tym przypadku istnieje jednak spore ryzyko, że dziecko nie będzie pozytywnie kojarzyło pierwszego spotkania ze stomatologiem. Zgodnie z zaleceniami pierwszy raz do dentysty warto wybrać się już ok. 18 miesiąca życia lub po pojawieniu się pierwszego mlecznego zęba. Wybrany przez nas dentysta dziecięcy podczas pierwszej wizyty powinien pomóc dziecku oswoić się z nową sytuacją i nawiązać z nim dobry kontakt. Jeżeli pierwsze spotkanie przebiegać będzie w miłej atmosferze, maluch chętniej wróci po raz kolejny do gabinetu. Podczas wizyty stomatolog dziecięcy powinien zapoznać malca ze sprzętem dentystycznym wykorzystywanym podczas leczenia i badań. Nie bez znaczenia jest więc wybór odpowiedniego specjalisty, który ma właściwe podejście do dzieci i potrafi w łagodny i subtelny sposób rozładowywać ewentualne sytuacje stresowe. Jeszcze przed wizytą warto porozmawiać z dzieckiem i w możliwie najprostszy sposób wytłumaczyć mu, na czym polega dbanie o zęby i dlaczego warto regularnie uczęszczać do dentysty. Dobrym sposobem na oswojenie malucha z nową sytuacją są też zabawy symulujące wizytę u dentysty i leczenie zębów. Stomatologia dziecięca wiązać się powinna z odpowiedzialnym procesem kształtowania właściwej postawy dziecka wobec leczenia zębów. Prawidłowy przebieg tego procesu powinien obejmować edukację rodzicielską, wizytę adaptacyjną oraz sam proces leczenia.

Regularne przeglądy i pierwsze leczenie zębów

Jeżeli wybór dentysty i pierwszą wizytę adaptacyjną mamy już za sobą, kolejnym krokiem powinno być ustalenie indywidualnego planu zabiegów profilaktycznych w postaci przeglądów, fluoryzacji czy lakowania zębów. Prewencja w tym zakresie jest bardzo ważna, gdyż im wcześniej dentysta dziecięcy wykryje nieprawidłowości, tym łatwiej będzie można im zaradzić. Regularność wizyt jest więc kluczowa. Stomatologia dziecięca to jednak nie tylko profilaktyka, ale także leczenie próchnicy czy wypełnianie ubytków. Na szczęście w dzisiejszych czasach nawet skomplikowane zabiegi mogą być niemal bezbolesne. Profesjonalny stomatolog dziecięcy korzysta bowiem ze specjalistycznych żeli oraz bezigłowej metody znieczulania. Ogranicza to wszelkie nieprzyjemne doznania do minimum. Ważne, aby podczas wizyty lekarz posługiwał się zrozumiałym dla dziecka językiem i informował go o kolejnych etapach zabiegu. Dzięki temu ryzyko ewentualnego stresu czy niepokoju zostaje wyeliminowane. Dobrym sposobem na utrwalenie pozytywnych emocji związanych z dentystą będzie nagrodzenie dziecka po zakończonej wizycie. Może to być drobny prezent lub po prostu pochwała. Ważne by dziecko otrzymało pozytywny przekaz i wiedziało, że dobrze się spisało.

Rozpoczynając dziecięcą przygodę z dentystą, musimy wykazać się dużą cierpliwością i odpowiednim podejściem do sprawy. Nie należy robić nic na siłę, a adaptację malucha z dentystą, gabinetem, sprzętem medycznym czy poszczególnymi procedurami realizować stopniowo.

źródło: stomatologia-dentica.pl – stomatolog Piaseczno