Zapewne wiele osób ma na swojej liście postanowień noworocznych udoskonalenie znajomości języka angielskiego. Jednakże w natłoku codziennych obowiązków często brakuje czasu na regularną naukę. Zapewne warto więc wprowadzić do swojej codziennej rutyny nawyki, które powtarzane systematycznie, zaowocują bogatszym zasobem słownictwa, lepszą znajomością gramatyki, płynnością wymowy i lepszym rozumieniem konwersacji po angielsku.

Korzystaj z aplikacji do nauki angielskiego

Mając stały dostęp do internetu, możesz zdobywać wiedzę językową w każdej wolnej chwili. Badania przeprowadzone przez firmę QuestMobile wykazały, że przeciętny użytkownik telefonu spędzał w zeszłym roku przed ekranem prawie 6,5 godziny dziennie, z czego ponad połowę czasu przeznaczył na media społecznościowe. Jeżeli ty również nie możesz oderwać się od ekranu telefonu, zastąp jedną z aplikacji (najlepiej tą, która pochłania najwięcej twojego czasu), elektronicznym kursem języka angielskiego lub aplikacją z fiszkami. Dzięki temu nauka języka angielskiego będzie przebiegać w sposób bardziej komfortowy, przystępny i atrakcyjny. Przykładowo aplikacje, takie jak Duolingo czy Busuu oferują naukę opartą na metodzie grywalizacji, WordBit wyświetla nowe, angielskie słówko przy każdym odblokowywaniu ekranu smartfona, a Tandem pozwala prowadzić obcojęzyczne konwersacje z ludźmi z całego świata.

Słuchaj podcastów w każdej wolnej chwili

Wykorzystaj produktywnie czas spędzany np. w drodze do pracy lub szkoły, słuchając anglojęzycznych podcastów. Nagrań możesz słuchać także wykonując domowe obowiązki (np. w trakcie prasowania, gotowania czy zmywania). W serwisach cyfrowych, takich jak Spotify czy iTunes znaleźć można wiele obcojęzycznych, wartościowych podcastów. Możesz słuchać zarówno specjalnie przygotowanych nagrań do nauki języka angielskiego na różnych poziomach zaawansowania, jak i odtwarzać podcasty tematyczne dotyczące przykładowo ekonomii, polityki, psychologii czy innej interesującej cię dziedziny. W ten sposób oswoisz się z rozumieniem konwersacji po angielsku, poprawisz wymowę i wzbogacisz zasób swojego słownictwa w wybranym zakresie.

Stwórz środowisko językowe

Jednym z najlepszych sposobów nauki angielskiego, jest stworzenie takiego środowiska do życia, w którym język ten będzie stale cię otaczać, towarzysząc w codziennych obowiązkach oraz w czasie wolnym. Zmień ustawienia w telefonie i na komputerze na język angielski, regularnie słuchaj anglojęzycznej stacji radiowej, przeczytaj aktualne wiadomości na brytyjskim portalu informacyjnym, przygotuj potrawę na podstawie przepisu z amerykańskiego bloga, obejrzyj film po angielsku, wspomagając się jedynie polskimi napisami lub naklej karteczki z fiszkami na otaczające cię przedmioty. W ten sposób zintegrujesz naukę języka ze swoim życiem osobistym i zawodowym.

Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki możesz uczyć się języka angielskiego w rozmaity sposób, niemal w każdym miejscu i o każdej porze dnia. Czas na naukę możesz indywidualnie dopasować do rozkładu swojego dnia, efektywnie wykorzystując przerwy między codziennymi obowiązkami. Internet zapewnia dostęp do wielu różnych metod edukacji, dzięki którym proces ten będzie mniej monotonny i bardziej atrakcyjny. Umiejętne gospodarowanie czasem, wprowadzenie kilku nawyków do codziennej rutyny i systematyczność to kluczowe czynniki, dzięki którym szybko rozwiniesz swoje kompetencje językowe.