Trychologia to termin medyczny używany do opisania badania włosów i skóry głowy oraz zagadnień z nimi związanych. Obejmuje cały zakres schorzeń włosów i skóry głowy ich ocenę oraz leczenie. Jednym z problemów z jakim pomagają trycholodzy jest wypadanie włosów, ale nie tylko. Z jakimi problemami skóry głowy może pomóc ta specjalizacja oraz kiedy warto udać się po poradę?

Z jakimi problemami można udać się do trychologa?

Chociaż najczęstszą przyczyną wizyt w gabinecie trychologicznym jest nadmierne wypadanie włosów, to warto wiedzieć, że możemy się udać po pomoc rówież z innymi problemami, na które trycholog będzie w stanie znaleźć rozwiązanie. Oznaki, że warto wybrać się na wizytę konsultacyją u trychologa to:

  • nadmierne wypadanie włosów,
  • nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy,
  • nawracający łupież czy też łuszcząca się, sucha skóra głowy,
  • bolesna lub swędząca skóra głowy,
  • kruche, łamiące się włosy.
  • Można się również wybrać na wizytę profilaktyczną, aby dowiedzieć się czegoś o swoich włosach, a także poznać zasady prawiłodwej pielęgnacji.

Wypadanie włosów – ile włosów to za dużo?

Utrata 100 pasm włosów każdego dnia jest całkowicie normalna, ale bądźmy szczerzy – nikt nie liczy każdego wypadającego włosa. Aby określić, czy tracisz zbyt dużo włosów, ważne jest, aby poszukać bardziej widocznych i dających się przewidzieć oznak wypadania włosów.

Przeciętnie ludzie tracą około 20 procent swoich włosów, a czasem nawet więcej, zanim zauważą, że są przerzedzone. Jakie są widoczne oznaki nadmiernego wypadania włosów?

1. Cieńszy kucyk – czujesz w objęciach dłoni, że włosów jest mniej, a także możesz owinąć gumkę wokół kucyka więcej razy niż wcześniej to obiektywny znak, że włosy są przerzedzone.

2. Widocznie prześwitująca skóra – niezależnie od tego czy widzisz większe prześwity skórne na bocznej części głowy czy też bardziej z przodu, jest to znak, że dzieje się coś niekorzystnego i warto udać się do trychologa.

3. Cofnięcie się linii włosów – jest to rzadsze zjawisko wśród kobiet, ale może mieć miejsce. Częściej dochodzi do przerzedzenia włosów na ich linii.

4. Więcej włosów pozostaje na szczotce i w odpływie – jeśli zauważysz, że zbierasz więcej włosów na szczotce lub w odpływie prysznicowym i jest to stały problem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tracisz zbyt dużo włosów. W przypadku nadmiernego wypadania włosów możesz również zauważyć więcej włosów w domu, na ubraniach lub w samochodzie.

Warto pamiętać, że wszystkie problemy związane ze skórą głowy, w tym nadmierne ich wypadanie moga mieć różne przyczyny. Mogą być związane z brakiem równowagi hormonalnej, problemami autoimmunologicznymi, niedoborami żywieniowymi, genetyką oraz stresem fizjologicznym lub psychologicznym.

Dlatego na wizycie trycholog przyjrzy się nie tylko  skórze głowy i włosom. Zapyta Cię także o Twój styl życia, dietę, predyspozycje genetycze, historię medyczną wi wiele innych. To wszystko pomoże ustalić diagnozę i dobrać terapię indywidualnie dla Ciebie.