Niekompletne uzębienie jest problemem wizerunkowym i zdrowotnym. Oprócz wieku, często wynika ono z zaniedbań higienicznych lub przebytych chorób, aczkolwiek najlepsza nawet troska o kondycję jamy ustnej nie zagwarantuje, iż nie zajdzie konieczność skorzystania z usług protetyka. Zdarzenia losowe mogą wymusić wypełnienie luk, a wtedy przyda się wiedza, czym są korony zębowe, mosty protetyczne – i czym się od siebie różnią.

Braki w uzębieniu – dlaczego warto je uzupełnić?

Codziennej higieny jamy ustnej nic nie zastąpi. Jest to najlepszy sposób na zachowanie zdrowego i kompletnego uśmiechu. Każde schorzenie i ubytek trzeba szybko zdiagnozować i wyleczyć, aby nie dopuścić do dalszego postępowania choroby, przeniesienia jej na pozostałe zęby, a nawet na inne narządy i tkanki ciała. Wpływ próchnicy , a w szczególności jej powikłań na ogólną kondycję organizmu jest ogromny, a negatywne skutki zaniedbań często prowadzą do chorób zagrażających nie tyko zdrowiu, ale też życiu. Protetyka stomatologiczna zębów nie stanowi alternatywy dla regularnej, codziennej troski o ładne i mocne uzębienie – jest ratunkiem w sytuacjach nadzwyczajnych.

Pojawienie się luki zębowej stwarza konieczność jej wypełnienia. Wiąże się to z wpływem , jaki brak ten może mieć na inne zęby, a także na dziąsła. Nierzadkim zjawiskiem są przesunięcia w łuku zębowym i rozchwianie sąsiadujących zębów. Współczesna dentystyka posiada szereg instrumentów służących utrzymaniu jamy ustnej w pożądanym stanie. Wszelkie luki i ubytki w uzębieniu powinny być uzupełnione przez odpowiednio dobrane uzupełnienia protetyczne. . Oprócz ruchomych czyli wyjmowanych protez (np. protez akrylowych) mamy do dyspozycji wśród uzupełnień protetycznych  protezy stałe czyli  korony i mosty protetyczne.

Korona zębowa a most protetyczny – czym się różnią?

Choć pełnią podobną funkcję, to jednak różnią się od siebie w sposób istotny i nie powinny być mylone.

  • Korony zębowe – mają formę specjalnie przygotowanych nakładek na pozostały w jamie ustnej filar zęba . Zastosowanie koron jest dosyć szerokie.: w celu wzmocnienia zębów zagrożonych złamaniem po leczeniu kanałowym, dla poprawy estetyki trwale zniekształconych lub nieodwracalnie przebarwionych zębów , jako filar uzupełnień protetycznych ruchomych etc.
  • Mosty protetyczne – w przeciwieństwie do koron, mogą jednocześnie rozwiązać problem z jednym lub kilkoma zębami wymagającymi interwencji. Powstałą w uzębieniu lukę można wypełnić mostem gdy po obu jej stronach znajdują się tzw. zęby filarowe, czyli miejsca docelowego osadzenia mostu. Zęby te w trakcie zabiegu protetycznego poddane zostają zeszlifowaniu, pobierany jest wycisk lub skan , po czym w laboratorium protetycznym wykonywany jest most . Na kolejnej wizycie na filarach cementuje się gotowe uzupełnienie w postaci mostu .
  • Elementem wspólnym koron zębowych i mostów protetycznych jest ich satysfakcjonująca strona wizualna – efekty zaskakują wielu pacjentów. Przyglądając się swojemu odbiciu w lustrze trudno odróżnić zęby własne od wstawionych koron czy mostów. Niewątpliwą zaletą obu rozwiązań jest ich trwałość, która wynosi nawet kilkanaście lat od zamocowania.

Pełne i zdrowe uzębienie pozytywnie wpływa na samoocenę i komfort życia. Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację i profilaktykę zębów, aby jak najdłużej cieszyć się naturalnym uśmiechem. Wszelkie ubytki i luki należy niezwłocznie uzupełniać, dzięki czemu poprawie ulegnie nie tylko wygląd, ale też wszelkie funkcje zębów.

źródło: triodent.com.pl – ortodoncja Warszawa