Kredyt hipoteczny jest dużym zobowiązaniem finansowym. W odróżnieniu od innych kredytów jego kwoty opiewają nawet na kilkaset tysięcy złotych. Wybór kredytodawcy ma tu bardzo istotne znaczenie. Aby nie stracić na podjęciu nietrafnej decyzji, można skorzystać z usług doradcy kredytowego. Czy jest to jednak opłacalne?

Sam na sam z bankiem

Osobiste wizyty w bankach są o wiele bardziej pracochłonną opcją niż skorzystanie z usług doradcy kredytowego. W przypadku poszukiwania najlepszego kredytodawcy konieczna jest znajomość przedstawianych kolejno ofert oraz umiejętność porównania ich. Czasami nieumiejętne dokonanie kalkulacji może skutkować zafałszowanym jej wynikiem. Bankowi, jak wiadomo, zależy na udzieleniu kredytu, bo to działalność przynosząca mu zysk i nie zawsze interesuje go, zmniejszanie kosztów po stronie kredytobiorcy. Samodzielne poszukiwania są więc opcją dla wytrwałych i dociekliwych. Zdarza się jednak, że banki nie ukrywają przed klientami całkowitego kosztu kredytu i tylko wówczas otrzymuje on wiarygodny wynik przeprowadzonej procedury kredytowej. Należy tu zauważyć, że za tego typu usługi bank również pobiera opłaty.

Często pojawiają się sytuacje, że bank nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania stawianego przez klienta. Wówczas zaczynają się schody. Wymagane są odpowiednie zabezpieczenia w postaci wkładu własnego, zastawu lub nietypowego sposobu rozłożenia rat. Są to sytuacje, w których nie jest możliwe samodzielne dokonanie porównań pomiędzy kolejnymi bankowymi ofertami, zwłaszcza że każda z nich może na swój sposób próbować rozwiązać problem.

Pomocna dłoń doradcy kredytowego

W pewnych sytuacjach skorzystanie z usług doradcy staje się jedynym racjonalnym wyjściem z sytuacji. Zadaniem doradcy kredytowego jest pomoc w wyborze kredytu na najbardziej odpowiednich dla kredytobiorcy warunkach. Wybór właściwej oferty z pewnością przełoży się na niejednokrotnie zmniejszenie kosztów kredytu, co sprawi, że skorzystanie z doradztwa okaże się bardzo opłacalną inwestycją.

Doradca kredytowy jest osobą przeszkoloną, współpracuje z wieloma różnymi instytucjami finansowymi i z pewnością wybierze najlepszą oferty, ale także pomoże w negocjowaniu jej warunków. Osoba ta odpowie na wszystkie pytanie kredytobiorcy, wyjaśni szereg nieznanych mu pojęć oraz pokieruje odnośnie odpowiedniego rozłożenia rat.

Co więcej, im większa kwota kredytu, a w przypadku kredytu hipotecznego mowa o bardzo dużych sumach, tym więcej korzyści płynie z wizyty u doradcy kredytowego. O ile udzielenie kredytu obrotowego w kwocie 5 000 zł nie jest dużym ryzykiem, o tyle zadłużenie się na 200 000 zł należy koniecznie skonsultować ze specjalistą. Istotne jest również to, że przypadku kredytu hipotecznego warunki uzyskiwane z pośrednictwem doradcy są zawsze korzystniejsze niż w przypadku negocjacji indywidualnych.

Materiał partnera: Mateusz Dyrda – Doradca kredytowy – Warszawa