Uprawa roślin w domowym zaciszu jest coraz popularniejsza. Wiele osób decyduje się na taki krok, choćby ze względu na oszczędności – kupowanie ich w sklepach jest po prostu drogie, a dodatkowo często mamy do czynienia z produktami wątpliwej jakości. Stawiając na własną uprawę, mamy zdecydowanie większą kontrolę nad tym, co uda nam się wyhodować.

Jednym z najistotniejszych aspektów przy domowej uprawie roślin jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Możliwości jest bardzo wiele, więc osoby początkujące mogą czuć się nieco zagubione. Jakie lampy wybrać na początek?

Od czego zacząć?

Najpopularniejszymi rodzajami oświetlenia są: lampy metalohalogenkowe – MH, lampy sodowe – HPS, lampy LED oraz świetlówki energooszczędne – CFL. Oczywiście każdy rodzaj będzie spisywał się lepiej lub gorzej zależnie od wielkości Twojego growboxa. Dla początkujących poleca się szczególnie lampy CFL.

Lampy CFL – co to jest?

Świetlówki CFL zostały stworzone z myślą o uprawie roślin. Zakres ich mocy znajduje się w przedziale od 85W do 300W. Zaletą tego typu lamp jest fakt, że mają wbudowany w sobie układ zasilania. To sprawia, że nie potrzebujesz żadnych zewnętrznych układów, a żarówkę wystarczy wkręcić w zwykły gwint E40.

Inną zaletą lamp CFL jest brak problemu z nagrzewaniem się i wysoką temperaturą (która występuje chociażby w przypadku lamp HPS).

Wydajność lamp CFL zawiera się w zakresie od 3825 lumenów dla żarówek 85W do 13500 lumenów w przypadku tych o mocy 300W. Warto też zwrócić uwagę na stosunek mocy do realnego poboru prądu, a wygląda on następująco: 85/50W, 125/85W, 200/135W, 250/175W.

Cenowo lampy CFL prezentują się dosyć atrakcyjnie. Najtańsze modele znajdziesz już za około 70 złotych. Jeśli jednak zdecydujesz się na mocniejsze lampy, bardziej renomowanych producentów, musisz liczyć się z wydatkiem ok. 300 złotych.

Mimo iż świetlówki CFL mają żywotność i wydajność świetlną kilka razy dłuższą niż lampy HPS, a elektroniczny układ zasilania wmontowany w żarówkę zwiększa ich energooszczędność, nie dają one dobrych rezultatów w fazie kwitnięcia. Stąd też poleca się je osobom początkującym, które nie posiadają wiele miejsca na domowy ogród. Ewentualnie można je też wykorzystywać do produkcji klonów oraz sadzonek przed zastosowaniem lamp MH. Warto wspomnieć, że lampy CFL produkowane są też w wariancie dual, tzn. z przeznaczeniem zarówno na fazę wzrostu, jak i kwitnięcia.

Wielkość growboxa a rodzaj lamp

Decydując się na uprawę roślin we własnym domu, należy przede wszystkim zastanowić się nad wielkością growboxa. Jak wspomnieliśmy wyżej, lampy CFL świetnie sprawdzą się w przypadku małych namiotów uprawowych. Te świetlówki nie nadają się do boxów większych niż 0,5 m2 ze względu na małą wydajność, która spada razem ze zwiększającą się odległością szczytów roślin od lampy.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli zaczynasz swoją przygodę z domową uprawą w growboxie, warto zastanowić się nad zakupem lamp CFL. Ważną zaletą tych żarówek jest to, że się nie nagrzewają. Dodatkowo lampy CFL cechują się dobrą żywotnością i wydajnością świetlną. O ile świetlówki energooszczędne będą dobrym wyborem dla początkującego growera, to jeśli w przyszłości planujesz rozbudowę swojego growboxa, będziesz musiał również przemyśleć zakup wydajniejszych lamp.