Systemy pneumatyczne wykorzystywane są do transportu surowców sypkich w postaci proszków lub granulatów. Osoby zajmujące się projektowaniem i tworzeniem instalacji mają do dyspozycji kilka tysięcy różnych elementów. Wśród nich znaleźć można rury, kształtki, trójniki, a także łuki specjalne oraz łuki o dużym promieniu.

Specyfika transportu pneumatycznego

Do wykonania systemu rurowego używa się wysokiej jakości materiałów wykonanych najczęściej ze stali nierdzewnej. Elementy wykonane z tego materiału są odporne na korozję i charakteryzują się gładką powierzchnią, co wpływa na zmniejszenie oporów powstających podczas przesyłania surowca. Największe opory pojawiają się w momencie zmiany kierunku transportowanych produktów i półproduktów. Aby nie dopuścić do ich uszkodzenia oraz wycierania się ścian rurociągu stosuje się łuki specjalne oraz łuki o dużym promieniu. Zastosowanie tych elementów pozwala zwiększyć wydajność oraz niezawodność całego systemu.

Różnorodność łuków o dużym promieniu

Łuki o dużym promieniu wytwarzane są ze stali nierdzewnej lub aluminium. Do ich produkcji używa się także szkła borowo-krzemowego. Elementy te dostępne są w różnych rozmiarach. Wiodący producent systemów pneumatycznych ma w swej ofercie wiele różnorodnych produktów o różnych średnicach oraz promieniach wygięcia. W zależności od potrzeb możliwe jest użycie łuku wykonanego z rury o średnicy od 38 mm do 206 mm i promieniu od 50 mm do 1500 mm. Grubość ścianki wynosić może od 100 mm lub 200 mm. Łuki gięte są stosunkowo łatwe w montażu i charakteryzują się dużą bezawaryjnością. Ich podstawową wadą są stosunkowo duże gabaryty. To właśnie one sprawiają, że nie w każdej instalacji uda się je zamontować. Jest to szczególnie trudne w przypadku modernizacji systemu, gdy układ hali jest ustalony i nie ma wystarczającej ilości wolnego miejsca na montaż tego rodzaju elementów.

Łuki specjalne i ich kompaktowa konstrukcja

W sytuacji, gdy montaż łuków o dużym promieniu jest niemożliwy, wykorzystuje się łuki specjalne. Najważniejszą cechą, która odróżnia oba elementy, jest rozmiar. Łuki specjalne wyróżniają się kompaktową konstrukcją i składają się ze specjalnej komory oraz dwóch kołnierzy służących do montażu. Sercem całego elementu jest opatentowana komora, która wprawia przesyłany surowiec w ruch wirowy, jeżeli jego prędkość przekroczy 15 m/s. Wirowanie sprawia, że materiał przemieszcza się w sposób płynny i nie ociera się o łuk. Dzięki temu nie dochodzi do wycierania się łuku oraz niszczenia transportowanego surowca. Charakterystyczną cechą nowoczesnych łuków specjalnych jest zdolność do samooczyszczania komory po zakończeniu przesyłu. W urządzeniach starszego typu niezbędne jest odkręcenie dekla zaślepiającego i usunięcie nagromadzonego materiału. Poza rozmiarami i zasadą działania łuki specjalne od łuków o dużym promieniu odróżnia też materiał użyty do produkcji. Poza stalą nierdzewną oraz stopami aluminium do wytworzenia łuków specjalnych używa się również żeliwa. Cechą wspólną obu elementów jest trwałość i niezawodność.