Właściwe oświetlenie jest kluczowym czynnikiem w tworzeniu odpowiedniej atmosfery w ogrodzie. Wiosna jest dobrym czasem, żeby zadbać o to, by nasze oświetlenie ogrodowe pasowało do aranżacji zieleni, jednocześnie spełniając swoje praktyczne zadanie rozjaśniania mroku, gdy tego potrzebujemy. Możliwości jest wiele i warto przyjrzeć się, jak łatwo możemy zaaranżować oświetlenie zewnętrzne. Najpopularniejsze rozwiązania to lampy wiszące zewnętrzne, kule solarne, kinkiety zewnętrzne oraz latarnie ogrodowe.

Funkcje oświetlenia ogrodowego

Każda lampa ogrodowa powinna spełniać trzy zasadnicze funkcje. Po pierwsze, jej podstawową funkcją jest oświetlanie wybranych przez nas miejsc w ogrodzie takich jak ścieżki, meble ogrodowe, drzwi wejściowe, czy po prostu miejsca w ogrodzie, w których chcemy przebywać po zmroku. Po drugie, oświetlenie ogrodowe spełnia rolę dekoracyjną – powinno być ono dopasowane do elementów małej architektury ogrodowej, a także do aranżacji zieleni wokół domu. Możliwe jest także tworzenie ciekawych kompozycji świetlnych, które dodają ogrodowi uroku. Po trzecie, istotną funkcją oświetlenia ogrodowego jest bezpieczeństwo jego użytkowania. Chodzi tutaj głównie o możliwość swobodnego poruszania się po ogrodzie po zmroku bez konieczności zwracania uwagi na różnego rodzaju instalacje elektryczne.

Jak dobrać lampy wiszące zewnętrzne?

Jednym ze sposobów oświetlenia ogrodu jest użycie lamp wiszących zewnętrznych, które bardzo ładnie eksponują ogród i uatrakcyjniają posesję. Nie bez znaczenia jest także fakt, że lampy wiszące umożliwiają bezproblemowe i bezpieczne poruszanie się po posesji po zmroku, bowiem zwykle dają relatywnie dużo światła. Lampy wiszące zewnętrzne są znakomitym sposobem na oświetlenie altany ogrodowej oraz tarasu – ważne jest jednak, aby na etapie projektowania ogrodu doprowadzić prąd do wszystkich miejsc, w których powiesimy takie lampy. Wiszące lampy ogrodowe najlepiej prezentują się pod zadaszeniem, dlatego jeśli jest taka możliwość, powinny być one umieszczone właśnie w tym miejscu.

Jakie kinkiety zewnętrzne wybrać?

Jednym z najistotniejszych czynników przy wyborze kinkietów zewnętrznych jest typ źródła światła. Współcześnie zdecydowana większość kinkietów zewnętrznych wykorzystuje diody LED, jednak różnią się one od siebie mocą, jasnością i barwą światłą, dlatego przed wyborem kinkietu zewnętrznego warto zastanowić się, co dany kinkiet ma oświetlać. W przypadku chęci oświetlenia drobnych elementów takich jak np. tabliczka z numerem domu wystarczy dioda o minimalnej mocy i kinkiet z rozproszonym światłem. W przypadku kinkietu mającego za zadanie oświetlenie bramy wjazdowej lub drzwi do garażu potrzebujemy znacznie mocniejszej diody będącej źródłem światła punktowego. W przypadku chęci oświetlenia tarasu lub balkonu warto zwrócić uwagę na to, żeby kinkiet zewnętrzny dawał światło o ciepłej barwie, która tworzy bardziej przytulną atmosferę. Podczas zakupu kinkietu zewnętrznego warto także upewnić się, że jest on uruchomiany na fotokomórkę.

Latarnie ogrodowe jako alternatywa dla lamp wiszących i kinkietów ogrodowych

Latarnia ogrodowa to znakomity sposób na oświetlenie ogrodu w przypadku, gdy chcemy rozświetlić miejsca, w których pobliżu nie ma możliwości umieszczenia wiszących alternatyw. Dużą zaletą latarni ogrodowych jest różnorodność ich stylu – z jednej strony mamy do dyspozycji wysokie latarnie w stylu vintage, a z drugiej modernistyczne rozwiązania ukryte w elementach małej architektury ogrodowej.

Podsumowując, lampy wiszące zewnętrznekinkiety zewnętrzne oraz latarnie ogrodowe to świetne sposoby na spektakularne rozświetlenie ogrodu – najlepiej tak skomponować oświetlenie ogrodowe, żeby wykorzystać wszystkie trzy rodzaje oświetlenia.