Grono osób, które uważają, że na wszelkiego rodzaju okazje najlepiej sprawdza się klasyka, jest całkiem duże. Nie dotyczy to tylko ubioru, ale również dodatków i biżuterii. W każdej z tych dziedzin istnieją bowiem kultowe wzory, które od lat znajdują swoich miłośników i cenione są przez znawców. Takim przykładem jest The Tiffany Setting – pierścionek, który inspiruje jubilerów do dziś.

The Tiffany Setting – co to takiego?

Pomysł na niego narodził się w 1886 roku, czyli w czasach, kiedy na świecie popularnością cieszyły się wzory wiktoriańskie. Kamienie szlachetne osadzano w bardzo dekoracyjnych i ciężkich oprawach, przez co stawały się tylko jednym z elementów biżuterii, a nie głównym jej motywem, na który należało zwracać szczególną uwagę.

Taki stan rzeczy niespecjalnie odpowiadał Charlesowi Lewisowi Tiffany’emu. Jego spółka pozyskiwała kamienie z całego świata, kierując się zasadą jak najwyższej ich jakości. Trudno się więc dziwić, że Tiffany pragnął, aby te nieskazitelne klejnoty mogły ukazać całe swoje piękno i właściwości. Z pewnością nie było to możliwe w przytłaczających i odwracających od nich uwagę oprawach. Amerykański jubiler nie był ich zwolennikiem. Postanowił zaprezentować światu nowy, autorski pomysł, charakteryzujący się bardziej wyważonym i prostszym charakterem, dzięki któremu uwaga skupiona zostanie na kamieniach.

Pierścionek od Tiffaniego

Projekt Tiffany’ego zakładał, że klejnot w pełni ukaże swoją wyjątkowość i świecić będzie najjaśniejszym blaskiem, jeśli zminimalizowane zostanie użycie metalu. Oprawa służyła tylko temu, by utrzymać kamień na miejscu. Chodziło głównie o to, by umożliwić światłu dotarcie do diamentu oraz wydobycie się z niego. Z tego względu pojedynczy oszlifowany klejnot podtrzymywany był tylko przez sześć odpowiednio dobranych do niego malutkich ząbków, ułożonych w równych odległościach od siebie i tworzących kształt litery “V”. Kamień wydawał się przy tym delikatnie unosić nad obrączką. Dało to efekt niesamowitej eleganckiej lekkości, a podniesiony klejnot mógł ukazać pełne spektrum swojego olśniewającego piękna. Tiffany zachował tu idealne proporcje między oprawą ze złota lub platyny a diamentem (tzw. soliterem).

Tiffany’s – pierścionek – ikona

Projekt The Tiffany Setting (tzw. pierścionek Tiffany) stanął w opozycji do ówczesnych wzorów i wyróżnił się na ich tle, zyskując przy tym zagorzałych wielbicieli doceniających kunszt kryjący się w jego prostocie. Podobno nawet dziś aż 80% zaręczonych kobiet nosi na palcu właśnie taki pierścionek, co dobitnie świadczy o jego niemalejącej popularności.