Uprawa roślin ozdobnych, ziół, a nawet warzyw nie jest zarezerwowana jedynie dla posiadaczy przydomowych ogródków. Wystarczy bowiem zaledwie kilka metrów kwadratowych balkonu, aby stworzyć własną zieloną oazę. Jednak, aby nasza hodowla cieszyła oko przez okrągły rok, warto zainwestować w akcesoria ogrodnicze, które znacząco ułatwią wszelkie prace pielęgnacyjne. Co zatem powinno znaleźć się w niezbędniku balkonowego ogrodnika?

Ręczne narzędzia ogrodnicze

Odwiedzając sklep ogrodniczy, warto mieć przy sobie listę najważniejszych narzędzi, które ułatwią odpowiednią opiekę nad roślinami i zapewnią komfort realizacji poszczególnych prac.

Sadzenie i rozsadzanie roślin nie obędzie się bez plastikowej lub metalowej łopatki. Na rynku dostępne są narzędzia różniące się wielkością i wyglądem, dlatego z pewnością znajdziemy łopatkę dopasowaną do naszych potrzeb. Prawdopodobne najlepiej sprawdzi się model stosunkowo wąski, lecz długi. Sadzenie nasion, cebulek czy gotowych sadzonek, a także rozsadzanie małych roślin ułatwi z kolei pikownik, służący do wykonywania otworów w glebie. Kolejne na liście są widełki lub pazurki do spulchniania gleby. Dzięki nim z łatwością rozluźnisz i napowietrzysz ziemię, a także pozbędziesz się wszelkich chwastów. Przy okazji pracy z ziemią ważna jest oczywiście odpowiednia ochrona dłoni, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne rękawice ogrodnicze, które ograniczają ryzyko urazów i widocznie zwiększają komfort pracy. Pielęgnacja roślin balkonowych nie może się obyć także bez sekatora, który umożliwi ich łatwe przycinanie. Ze względu na przeznaczenie wyróżniamy sekatory nożycowe do cięcia młodych pędów oraz sekatory kowadełkowe, które przydadzą się w przypadku starszych, zdrewniałych gałęzi. Aby praca z sekatorem była wygodna, warto sięgać po lekkie narzędzia, które nadmiernie nie obciążają ręki. W pielęgnacji roślin nie możemy oczywiście zapominać o ich podlewaniu, które ułatwi odpowiednio wyprofilowana konewka o właściwej pojemności. Warto dodać, że w sklepach ogrodniczych dostępne są konewki wykonane z różnorodnych materiałów (np. plastik, metal), które oprócz swego praktycznego wymiaru mogą stać się też stylową ozdobą balkonowego ogródka.

Doniczki do uprawy roślin na balkonie

Największą dekoracją balkonu będą piękne i zadbane rośliny. Ich dopełnieniem powinny stać odpowiednio dobrane donice. W przypadku roślin ozdobnych sprawdzą się wąskie i wysokie pojemniki, dzięki którym zaoszczędzimy na balkonie trochę miejsca. Natomiast jeśli planujemy uprawę małego warzywniaka lepiej postawić na szerokie skrzynie.
Warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego jest wykonany pojemnik. Metalowe lub plastikowe donice mogę przyczyniać się do zaparzania roślin. Na balkonie najlepiej sprawdzą się więc stabilne donice ceramiczne, zapewniające uprawom właściwy komfort termiczny. Na małej przestrzeni należy unikać donic betonowych i kamiennych, które mogą okazać się zbyt masywne.
Aranżacja balkonowego ogródka będzie z pewnością nie lada wyzwaniem, jeżeli do wykorzystania pozostaje stosunkowo mała powierzchnia. W tym przypadku sprawdzą się zatem drabinki i stojaki na rośliny, które pozwolą na zagospodarowanie przestrzeni także w pionie.

Planując wizytę w sklepie ogrodniczym, trzeba pamiętać nie tylko o funkcjonalności narzędzi, ale również o jakości ich wykonania. Solidne akcesoria sprawią, że opieka nad roślinami balkonowymi będzie bardzo przyjemna i wygodna.