Tablety to poręczne i bardzo popularne urządzenia elektroniczne, które stanowić mogą ciekawą alternatywę dla laptopów. Korzystając z tabletu przykładowo w podróży, w łatwy sposób skorzystamy z przeglądarki, przeczytamy i odpowiemy na e-maile, skomunikujemy się ze znajomymi przez portale społeczne czy zagramy w ulubioną grę. Jednak, jak każde urządzenia tego typu, również tablety narażone są na różnego rodzaju awarie.

Uszkodzony wyświetlacz
Jedną z najpopularniejszych awarii tabletów jest uszkodzenie ekranu. Dochodzi do niej najczęściej wskutek rozbicia wyświetlacza. Niestety rozległa sieć pajączków na stłuczonej powierzchni zwykle znacząco utrudnia lub całkowicie uniemożliwia korzystanie z urządzenia. Ponadto, gdy dochodzi do tego typu usterki, uszkodzeniu ulec może także zintegrowany panel dotykowy. Pozbawianie tabletu tej funkcji zasadniczo wyklucza możliwości płynnego korzystania z podstawowych aplikacji. W związku z tym naprawa tabletów z tego typu niesprawnością wymaga zazwyczaj demontażu całego urządzenia. Jeżeli zastanawiamy się, gdzie naprawić tablet i czy podjąć się samodzielnej operacji, czy oddać go w ręce profesjonalisty, lepiej wybrać opcję drugą. Najrozsądniej w takim wypadku odwiedzić serwis tabletów, w którym od fachowca dowiemy się, czy konieczna jest wymiana całego wyświetlacza, czy może wyłącznie pojedynczego elementu (np. matrycy bez panelu dotykowego). W wielu tabletach elementy te zintegrowane są w sposób uniemożliwiający ich oddzielenie. Podejmowanie samodzielnych prób naprawy może więc skończyć się znacznie większą, a tym samym bardziej kosztowną awarią.

Problemy z ładowaniem
Każdy tablet wymaga regularnego uzupełniania stanu baterii. Problemy z ładowaniem mogą mieć kilka przyczyn. Po pierwsze każda bateria podlega zużyciu i prędzej czy później czas jej działania staje się coraz bardziej ograniczony. Bateria może również ulec awarii, uniemożliwiającej jej poprawne ładowanie. Najlepszym rozwiązaniem staje się wówczas jej wymiana. Może się jednak okazać, że to nie bateria jest problemem. Dlatego, gdy ładowanie nie odbywa się w prawidłowy sposób, warto odwiedzić serwis tabletów. Może się okazać, że to nie bateria stanowi źródło problemu. Uszkodzeniu może ulec też gniazdo ładowania. Ciężko samodzielnie zdiagnozować szwankujący element, a zakup nowej baterii prawdopodobnie będzie zbędny. Naprawa tabletów w domowych warunkach może się w takim wypadku okazać bardziej kosztowna niż usunięcie usterki u profesjonalisty. Oczywiście w serwisie dowiemy się, czy wadliwa jest bateria, gniazdo zasilania czy cały układ ładowania na płycie głównej.

Tablet kontra ciecz
W zestawieniu najczęstszych awarii tabletów nie mogło zabraknąć tych związanych z zalaniem urządzenia wodą czy innymi rodzajami cieczy. Zalany tablet to bardzo powszechny problem. W takim wypadku nie powinniśmy zbyt długo zastanawiać się gdzie naprawić tablet. Domowe metody mogą bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Co ważne, zalany wodą czy herbatą tablet może w dalszym ciągu działać, a negatywne skutki pojawią się dopiero po jakimś czasie. Warto więc nawet w ramach prewencji wybrać się do serwisu w celu wyczyszczenia urządzenia. Pozwoli to zapobiec ewentualnej korozji czy powstawaniu zwarć. Zalany tablet powinien jak najszybciej zostać pozbawiony źródła prądu i trafić w ręce fachowca. Dzięki temu w prosty sposób unikniemy ponoszenia dodatkowych kosztów w przyszłości.

W przypadku wymienionych wyżej awarii obejmujących uszkodzony wyświetlacz, zalanie urządzenia czy problemy z ładowaniem, najbardziej rozsądnym wyjściem jest zgłoszenie się z problemem do serwisu. Samodzielne naprawy mogą niestety skutkować efektem domina i doprowadzić do znacznie poważniejszych usterek, a co za tym idzie zwiększenia kosztów naprawy lub konieczności zakupu nowego urządzenia.