Przedszkola i żłobki należą do instytucji, które objęte są różnymi wymogami i obostrzeniami. Budynki i pomieszczenia, w których przebywają dzieci, muszą spełniać określone normy, aby zapewnić maluchom bezpieczne warunki do zabawy i rozwoju. Podłoga jest jednym z ważniejszych elementów, ponieważ wybrany materiał musi być odporny na duże obciążenia a także spełniać normy określone przez polskie prawo. Obecnie dużą popularnością cieszą się wielobarwne posadzki żywiczne, które poza ochroną podłoża spełniają rolę edukacyjną, ze względu na silne bodźce wzrokowe.

Czy posadzka żywiczna spełnia niezbędne wymagania dla przedszkola lub żłobka?

Główne wymogi, jakie zawarte są w ustawie odnoszą się do nawierzchni, która powinna być trudno zapalna i wykonana w taki sposób, aby można było ją łatwo utrzymać w czystości. Posadzka żywiczna zarówno poliuretanowa i epoksydowa spełnia takie wymogi, ponadto jest antypoślizgowa i odporna na ścieranie. Doskonale sprawdzi się w przedszkolach i żłobkach ze względu na bezpieczeństwo, jakie zapewnia podczas użytkowania.

Posadzka z żywicy poliuretanowej wykonywana jest z formie jednolitej i gładkiej, bez fug i łączeń. Jest ona doskonałym wykończeniem podłóg we wnętrzach, w których dzieci bawią się na podłodze. Taka nawierzchnia nie posiada żadnych krzywizn, dzięki czemu nie trzeba martwić się o to, że dzieci mogłyby się potknąć i upaść. Właściwości antypoślizgowe zabezpieczają przed niebezpieczeństwem powstania urazu wskutek poślizgnięcia po rozlaniu wody.

Czy łatwo zadbać o czystość podłogi żywicznej?

Wykończenie nawierzchni w przedszkolu i żłobku za pomocą posadzki żywicznej ułatwi utrzymanie pomieszczenia w czystości. Podłoga jest gładka i łatwa w myciu, dzięki temu że nie ma na niej szczelin, można ją czyścić dostępnymi środkami. Ten rodzaj wykończenia jest całkowicie wodoodporny, dlatego nie tworzą się żadne fałdy, a dodatkowo taka podłoga posiada właściwości antybakteryjne poprzez efektywne blokowanie namnażania się grzybów, bakterii oraz innych patogenów. Poszukując najbezpieczniejszego i higienicznego materiału do wykończenia podłóg, wybór często pada na wytrzymałą posadzkę żywiczną. Na rynku dostępna jest bogata paleta kolorystyczna, dzięki czemu może być barwiona, stwarzając wiele oryginalnych możliwości dekoracyjnych.

Dekoracyjne właściwości posadzki żywicznej

Trójwymiarowa, kolorowa posadzka żywiczna doskonale sprawdza się w przedszkolu i żłobku, pozytywnie wpływając na zmysły dzieci i pobudzając ich wyobraźnię. Posadzka żywiczna cechuje się wysokim połyskiem i, co istotne, jest wytrzymała na różnego rodzaju zarysowania.

Obecnie można wykorzystać nie tylko błyszczące, ale również matowe i satynowe warianty, ponadto bogata kolorystyka tych produktów daje projektantom duże pole do popisu. Podłoża w białym kolorze znacznie poprawiają oświetlenie w pomieszczeniu dzięki odbijaniu się promieni światła. Posadzka jest ciepła i przyjemna w dotyku, dzięki czemu dzieci nie będą zgłaszać żadnych niedogodności, bawiąc się na podłodze.

Inną ważną wartością, jaką niesie za sobą posadzka żywiczna, są właściwości antyelektrostatyczne – posadzki żywiczne nie przyciągają brudu i kurzu. Przebywające w przedszkolach i żłobkach dzieci cierpiące na alergie, będą mogły czuć się dobrze, ponieważ podłogi nie gromadzą kurzu a zarazem roztoczy, które wywołują reakcje uczuleniowe. Dodatkowym atutem takich posadzek jest to, że na takiej podłodze można położyć parkiet lub płytki.