Dywany wełniane nadal mają wielu zwolenników. Stanowią istotny element dekoracyjny zwłaszcza najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń. Cenione są przede wszystkim za bogate wzornictwo i przyjemną w dotyku i miękką fakturę. Ich pielęgnacja budzi jednak sporo obaw. Jednakże poprawnie wykonane pranie dywanów wełnianych nie stanowi zagrożenia dla ich struktury i kolorystyki.

Czyszczenie dywanów wełnianych

Utrzymywanie dywanu w dobrym stanie wymaga jego regularnego odkurzania, a także okresowego trzepania. Do zrealizowania tych podstawowych czynności nie będzie potrzebna tania pralnia dywanów, ponieważ każdy może zadbać o to we własnym zakresie. Pozbycie się kurzu i sypkich zabrudzeń to główna, aczkolwiek niejedyna korzyść płynąca z wykonywania tego typu prac pielęgnacyjnych. Ważne jest też pozbywanie się naderwanych włókien materiału, które pojawiają się w procesie linienia dywanu (charakterystycznym w pierwszych miesiącach użytkowania).

Zaleca się trzepanie dywanów przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Jeśli jednak nie mamy możliwości własnoręcznego wypełnienia tego obowiązku, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Profesjonalna pralnia dywanów dysponuje bowiem sprzętem, który pozwoli uzyskać odpowiedni efekt bez konieczności wynoszenia dywanu na zewnątrz.

Pranie dywanów wełnianych

Strach przed zniszczeniem dywanu poprzez jego kontakt z wodą jest dość powszechny. Tymczasem pranie dywanów wełnianych przeprowadzone w sposób profesjonalny, nie wpłynie negatywnie na strukturę materiału. Należy jednak pamiętać o tym, aby:

  • prać w letniej, a co najwyżej w ciepłej wodzie (gorąca czy wrząca woda może bowiem naruszyć strukturę materiału – jednym z najczęstszych uszkodzeń jest tzw. sfilcowana powierzchnia),
  • unikać prania parowego (gorąca para jest szkodliwa podobnie jak zbyt ciepła woda),
  • starannie wypłukać brud i resztki detergentu,
  • nie dopuszczać do nadmiernego przemoczenia materiału (wełna, szczególnie gruba, absorbuje bowiem wodę niemal jak gąbka; z tego względu oprócz potencjalnego uszkodzenia faktury, w tym przypadku występuje też ryzyko namnożenia się zarodników grzybiczych, np. pleśni).

W trakcie czyszczenia dywanów wełnianych przy użyciu wody, niestety może pojawić się specyficzny zapach. Nie ma w tym jednak nic dziwnego i nie powinien on nikogo niepokoić. Aromat mokrej wełny siłą rzeczy przypomina bowiem woń owcy.

Detergenty – jakich używać?

Półki sklepowe pełne są rozmaitych środków czyszczących, a producenci niektórych niemal gwarantują ich skuteczność i bezpieczeństwo. Pranie dywanów wełnianych przy użyciu popularnych preparatów zwykle jest jednak kiepskim pomysłem. Należy bowiem stosować tylko sprawdzone produkty, czyli takie, które posiadają odpowiednie certyfikaty (m.in. Wool Safe). Detergenty do prania dywanów i wykładzin syntetycznych niestety mogą mieć wysoki odczyn zasadowy, który dla wełny będzie niemal zabójczy. Środki z pH 10 (i większym) z całą pewnością uszkodzą strukturę materiału i odbarwią go miejscowo. W tym przypadku należy unikać:

  • środków czyszczących o wysokim pH,
  • preparatów wybielających,
  • czyszczenia chlorem,
  • rozjaśniaczy optycznych i tanich szamponów do prania.

Niezastosowanie się do powyższych porad prawdopodobnie skutkować będzie koniecznością pozbycia się dywanu. Ceny dywanów wełnianych powinny skłaniać do zachowania szczególnej ostrożności i troski o ich stan.

Decydując się na samodzielne pranie, należy pamiętać o tym, by starannie czytać etykiety wykorzystywanych środków czyszczących. Rekomendowaną metodą czyszczenia jest zastosowanie odkurzacza piorącego, który błyskawicznie spryskuje powierzchnię materiału i niemal równocześnie odsysa zbędną wilgoć (woda, detergenty i zabrudzenia). Tania pralnia dywanów dysponuje takim sprzętem, dlatego w wielu przypadkach warto skorzystać z usług profesjonalistów.