Problemy zdrowotne w obrębie jamy ustnej nie należą do rzadkości. Większość z nas spotkała się bowiem z nimi przynajmniej kilka razy w życiu. Ich przyczyny mogą być najróżniejsze. Bardzo często wynikają one niestety z naszych własnych zaniedbań oraz tego, że nie przykładamy należytej uwagi do kwestii higieny. Nie jest to jednak reguła, bowiem na niektóre problemy tego typu nie mamy żadnego wpływu. Przykładem są tutaj problematyczne zęby ósemki.

Czym są ósemki?

Ósemki to zęby znajdujące się na samym końcu łuku zębowego. Wyrastają jako ostatnie, w większości przypadków już po osiągnięciu przez daną osobę dorosłości.

Podstawowym problemem z ósemkami jest ich higiena. Ze względu na swoje położenie, często bardzo ciężko jest dostać się do nich za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów. Trzeba wówczas sięgać po dodatkowe środki higieny, takie jak płyty do płukania jamy ustnej. Mimo wszystko trudno jest utrzymać je w należytej czystości i ustrzec się przed ich zepsuciem.

Kolejna kwestia tkwi w miejscu ich wyrastania. Ósemki bardzo często powodują duży ból z racji tego, że pojawiają się na końcu łuku zębowego, w którym nie ma już miejsca na dodatkowe zęby. Oprócz dyskomfortu mogą również powodować zniekształcenia całego łuku zębowego, co ma poważne konsekwencje zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. Z tego powodu w wielu przypadkach konieczne staje się usunięcie ósemki. Z racji położenia tych zębów, zadanie to jest szczególnie wymagające. Trudno zatem dziwić się temu, że zabieg ten jest owiany złą sławą i budzi ogromny strach u większości z nas. Warto jednak zastanowić się, czy przy możliwościach współczesnej stomatologii faktycznie mamy powody do jakiegokolwiek lęku.

Zabieg usuwania ósemek

Faktem jest, że wyrwanie ósemki jest zwykle nieco trudniejsze niż innych zębów. Ósemki są umiejscowione znacznie głębiej i często mają dość niestandardowe ułożenie. Z tego względu istnieje kilka metod stosowanych przy ich usuwaniu. O zastosowaniu konkretnej z nich decyduje oczywiście stomatolog.

W niektórych przypadkach wykorzystuje się standardowe metody ekstrakcji, szczególnie wtedy, kiedy ułożenie ósemki jest odpowiednie. Wiele zależy od tego, jak głęboko sięga korzeń takiego zęba. Jeśli wymagają tego warunki, ząb może zostać usunięty w inny sposób.

Dość często na ósemkach wykonuje się zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej. Cała procedura jest wówczas nieco bardziej skomplikowana, ale gwarantuje dobre efekty.

Jeśli chodzi o przygotowanie się do zabiegu, usunięcie ósemki nie różni się szczególnie od ekstrakcji żadnego innego zęba. Trzeba przede wszystkim uprzednio zadbać o higienę jamy ustnej (m.in. dokładnie umyć zęby aby mieć pewność, że nie pozostały między nimi żadne resztki jedzenia). Należy również zadbać o swoje zdrowie i komfort wykonanym zabiegu. Odpowiednich instrukcji udziela stomatolog, ale zasady są zazwyczaj takie same w każdym przypadku. Przez przynajmniej kilka godzin po wykonaniu zabiegu należy unikać jedzenia, szczególnie twardych produktów, oraz picia gorących płynów. Bardzo ważne jest również powstrzymanie się od palenia papierosów.

Prawidłowo przeprowadzone wyrwanie ósemki jest całkowicie bezbolesne. Nie należy zatem obawiać się tego zabiegu. Warto natomiast dokładnie sprawdzić opinie o klinice, w której go wykonujemy. Jedynie zastosowanie profesjonalnych metod i odpowiedniego znieczulenia daje nam pewność, że zabieg przebiegnie bezproblemowo. Ceny usuwania ósemek mogą oczywiście znacznie się od siebie różnić w zależności od konkretnego miasta czy poziomu skomplikowania zabiegu.

źródło: bianco.eu.com – dentysta Warszawa