Różnobarwne brzmienie, skłonność do improwizacji, ogromny wachlarz aranżacyjny – to naprawdę wielki skrót tego, co słuchacz może otrzymać sięgając po muzykę jazzową. Jedni zakochują się w tym gatunku od razu, inni od jazzu stronią. Wielu jest też takich, których muzyka ta ciekawi, ale nie wiedzą, od czego warto zacząć, by się nie zniechęcić. Oto nasz wybór kompaktów, które mogą był łagodnym wejściem w świat jazzu.

Jazz Tribute to Michael Jackson

Niezwykły projekt, ponieważ do realizacji tej płyty potrzebna była zgoda spadkobierców Michaela Jacksona. Aranżację do wszystkich utworów wykonał Piotr Filipowicz. Kontrabasiście towarzyszymi m.in. Michał Urbaniak, Krzysztof Herdzin, Ewa Błaszczyk i Danuta Błazejczyk. Na krążku „Jazz Tribute to Michael Jackson” pojawili się inni młodzi muzycy: trębacz Przemek Kostrzewa, pianista Dominik Rosłon, perkusista Paweł Dobrowolski oraz saksofonista Marcin Gańko. Ponadto, cudownego jazzowego brzmienia dodał wokal Leny Zuchniak. Jeśli szukasz łagodnego oswojenia z brzmieniem muzyki jazzowej, koniecznie zajrzyj do sklepu z płytami CD Polskiego Radia.

Trzeszcząca Płyta 5

Projekt składa się z dwóch krążków, na których nagrane są aż 43 piosenki. Pierwsza płyta obejmuje 25 znanych utworów z lat 1923-1956 takich artystów jazzowych jak: Sidney Bechet, Billie Holiday, Albert Ammons, a także zespołu Delta Rhythm Boys oraz kwartetu Mills Brothers. Na drugiej płycie znajdziemy 18 piosenek jazzowych legend: Elli Fitzgerald oraz Louisa Armstronga. Łącznie otrzymujemy ponad dwie godziny jazzowych standardów.

Polska Nostalgia vol. 7

Na tym krążku nie spotkamy trudnej dla początkującego słuchacza awangardy i zawiłych aranżacji. Spodziewać się można za to kilkunastu klimatycznych utworów artystów takich jak: Krzysztof Komenda i Andrzej Trzaskowski, a także piosenki wykonane przez Orkiestrę Jazzową Polskiego Radia, Studio Jazzowe Polskiego Radia oraz czy Zespół Jerzego Matuszkiewicza. Świetna płyta do posłuchania zarówno podczas spotkań z przyjaciółmi przy lampce wina, jak i w czasie wolnego popołudnia z książką i kubkiem gorącej herbaty.

Frank Sinatra 100-lecie

Rozpoczynając przygodę z jazzem, nie sposób pominąć twórczości Franka Sinatry. To ikona światowego jazzu. „Frank Sinatra 100-lecie” to zapis koncertu w radiowej Trójce, podczas którego wystąpił Chopin University Big Band oraz czterech znakomitych polskich wokalistów jazzowych (Kuba Badach, Janusz Sztorm, Sławek Uniatowski oraz Wojciech Mryczek). Na płycie znajdziemy najbardziej znane utwory Sinatry m.in.: „Fly me to the moon”, „I’ve got you under my skin”, „Blue moon” oraz „More”.

Jazz z pewnością jest jednym z najciekawszych gatunków muzycznych do odkrywania. Wiele tu improwizacji, ale też syntezy innych gatunków. Rozpoczynając swoją przygodę z muzyką jazzową, warto początkowo zakupić w sklepie z płytami online tzw. jazzowe standardy, które pozwolą zapoznać się z najważniejszymi osiągnięciami tego gatunku.