Sesja egzaminacyjna to najtrudniejszy okres w roku dla każdego studenta. Mnóstwo materiału do zapamiętania, nieprzespane noce, które utrudniają pracę mózgu, a do tego ogromny stres. I jak tu normalnie funkcjonować? Poznaj proste triki, które ułatwią Ci zapamiętywanie, przyspieszą naukę i sprawią, że miejsce pracy będzie sprzyjać zapamiętywaniu. Wystarczą do tego proste artykuły biurowe.

Zapamiętuj szybciej dzięki efektywnym notatkom

Udowodniono już, że wielokrotne powtarzanie materiału wcale nie przyspiesza zapamiętywania ani nie sprawia, że wkuwane treści zostają w głowie na dłużej. Wprost przeciwnie – ta mnemotechnika jest jedną z najmniej trwałych i najmniej skutecznych. Są zdecydowanie lepsze. Czy wiesz, że przeczytanie informacji daje tylko 20% szans na zapamiętanie, a ich napisanie – 80%? Dlatego zadbaj o odpowiednie artykuły biurowe i zacznij robić notatki. Tak, to takie proste. Bardzo skuteczną techniką zapamiętywania jest również przygotowywanie map myśli: kolorowych, ze strzałkami, które w łatwy sposób obrazują zależności. Do przygotowywania skutecznych notatek i map myśli będą Ci potrzebne przede wszystkim notatniki, bloki biurowe albo bruliony. Wybierz te o grubym papierze, żeby teksty i rysunki z jednej strony, nie były widoczne na następnej.

Używaj do pisania różnych kolorów

Większość ludzi to wzrokowcy, co oznacza, że najszybciej zapamiętujemy, używając zmysłu wzroku (a nie na przykład słuchu czy węchu). Dlatego tak ważne jest stosowanie różnych kolorów w notatkach i mapach myśli. Używaj do tego dobrej jakości markerów o intensywnych kolorach. Popularnością cieszą się np. zakreślacze STABILO. Bardzo ważne jest bowiem, żeby kluczowe pojęcia wyróżniać specjalnym kolorem. Na przykład: prawo pracy i pojęcia dla niego kluczowe – zielonym, a prawo karne – pomarańczowym. Dzięki temu wystarczy rzucić okiem na notatki, żeby bez trudu wyłapać najważniejsze treści. Zakreślacze STABILO używane w procesie nauki mają też inną zaletę. Choć może się to wydawać absurdalne, przyjazne środowisko pracy wpływa na efektywność. Co to oznacza w praktyce? Jeśli Twoje biurko wygląda estetycznie, są na nim przedmioty, które lubisz, a do pisania służą Ci dobrej jakości artykuły biurowe – przyswoisz wiedzę szybciej, a praca stanie się dla Ciebie przyjemniejsza.

Uporządkowane biurko – szybsze przyswajanie

Jeśli przygotowujesz się do sesji i potrzebujesz przyswoić mnóstwo informacji w krótkim czasie, zadbaj o uporządkowaną i harmonijną przestrzeń do pracy. Przybornik na biurko to must have każdego studenta w trakcie sesji. Włóż do niego wszystkie długopisy, ołówki i zakreślacze, których używasz, ograniczając w ten sposób bałagan w szufladach i na blacie. Książki ułóż w stos albo ustaw w rzędzie. Zetrzyj kurz z lampy i różnych zakamarków. Warto również wyposażyć się w taki przybornik na biurko, do którego można włożyć często używane dokumenty. Niech nie zabierają przestrzeni i nie sprawiają wrażenia nieładu. Kiedy przestaną być potrzebne, znajdź dla nich osobną teczkę.

Zmieniaj przestrzeń do nauki

Znaną i często stosowaną techniką zapamiętywania, szczególnie popularną w nauce języków obcych, są karteczki samoprzylepne, które możesz rozmieścić w całym domu. Możesz również rozszerzyć tę metodę, umieszczając na karteczkach samoprzylepnych krótkie zdania z ważną informacją na lustrze, na lodówce czy kuchennym stole. W ten sposób uczysz się w zasadzie cały czas: myjąc zęby, robiąc sobie kawę czy sięgając po produkty na kanapkę. Warto również uczyć się na świeżym powietrzu, na przykład w parku. W takich warunkach mózg jest dotleniony i lepiej pracuje. Jeśli trudno jest Ci się skupić w domu albo masz już dość tego samego otoczenia – wybierz się do biblioteki albo kawiarni. Takie zmiany otoczenia i przenoszenie procesu zapamiętywania do innych miejsc w domu, dostarczają mózgowi nowych bodźców, a te zwiększają intensywność jego pracy i przyspieszają zapamiętywanie.

Jeśli chcesz zwiększyć intensywność procesu zapamiętywania, pisz zamiast po prostu czytać i powtarzać na głos. Naucz się przygotowywać mapy myśli i skuteczne notatki, używając do tego różnych kolorów. Uporządkuj swoją przestrzeń do pracy i zadbaj o jej estetykę. Staraj się zmieniać otoczenie, w którym się uczysz, żeby dostarczać mózgowi nowych bodźców. Poprzyklejaj w domu fiszki z ważnymi informacjami albo słówkami w obcym języku, żeby uczyć się przy okazji wykonywania innych czynności. Nie zapominaj również o tym, żeby dbać o to, co jesz, i rób sobie przerwy na odpoczynek.