Słuch to jeden ze zmysłów, za pomocą których odbieramy bodźce z otoczenia. Pozwala nam kontaktować się z innymi osobami oraz uniknąć zagrożeń, np. gdy słyszymy nadjeżdżający samochód na ulicy. Z tego względu upośledzony słuch u wielu osób zaburza normalne, codzienne funkcjonowanie oraz sprawia, że wycofują się z życia społecznego. Jedną z częstych przypadłości jest słyszenie jednostronne, nazywane też jednostronną głuchotą. W takim przypadku kluczową rolę odgrywają aparaty słuchowe, które poprawiają komfort życia chorego.

Jakie są przyczyny jednostronnego słyszenia?

Słyszenie jednostronne może mieć wiele przyczyn. Do najczęściej występujących należą:

  • mechaniczne uszkodzenia wewnętrznych części ucha,
  • choroba Meniere’a,
  • nawracające zapalenie ucha środkowego,
  • otoskleroza lub guz nerwu akustycznego.

Jakie są objawy jednostronnej głuchoty?

Do najczęściej występujących oznak przypadłości należy uczucie zatkanego ucha, które utrzymuje się ciągle. Pojawia się coraz bardziej odczuwalny problem ze słuchem w jednym uchu. Na początku pacjent słabo słyszy dźwięki wysokie, np. krzyk dziecka, śpiew ptaków, itd. Jednak z czasem dochodzi do coraz większego osłabienia słuchu w jednym uchu. W zaawansowanym stadium chory czuje się, jakby celowo zatkał jedno ucho w celu odizolowania go od hałasu. U niektórych osób wraz z głuchotą występuje lekki ból ucha, który jest następstwem uszkodzeń powstałych w wyniku stanu zapalnego. W przypadku odczuwania pierwszych, niepokojących objawów jednostronnej głuchoty, warto udać się do lekarza. Niestety, u wielu pacjentów uszkodzenia mechaniczne ucha są nieodwracalne. W takim przypadku rozwiązaniem są aparaty słuchowe, które ułatwiają życie choremu.

Aparaty słuchowe w leczeniu głuchoty jednostronnej

Aparaty słuchowe są dla wielu osób niezbędną pomocą, ponieważ poprawiają słuch i pozwalają im normalnie funkcjonować. Najczęściej są zbudowane z następujących elementów: mikrofonu, wzmacniacza, słuchawki, baterii i chipu komputerowego. Pomimo zbliżonej budowy aparaty różnią się pod względem czułości wyłapywania dźwięków z otoczenia oraz rozumienia mowy. Protetyk słuchu dostraja urządzenie odpowiednio do stopnia zaawansowania głuchoty. Opcje te w razie potrzeby można wielokrotnie zmieniać.

Podsumowanie

Jednostronne słyszenie dotyka wielu osób, które doświadczyły uszkodzenia ucha wskutek urazów mechanicznych lub chorób słuchu. W zależności od uszkodzonych struktur, aparaty słuchowe mogą pomóc choremu w codziennym funkcjonowaniu. Urządzenia te są często stosowane w leczeniu jednostronnej głuchoty i poprawiają jakość życia pacjentów. Aby takie urządzenia działały bez zarzutu, konieczna jest współpraca z protetykiem słuchu, który odpowiednio skonfiguruje aparat słuchowy do stopnia ubytku słuchu.