Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem to coś normalnego. Obecna sytuacja, gdy dzieci cały czas są w domu i spędzają więcej czasu razem, nie pomaga w łagodzeniu konfliktów, a wręcz sprawia, że jest ich więcej.

Jest wiele powodów rywalizacji, ale przeważnie głównym powodem jest to, że jedno dziecko czuje się gorsze lub mniej kochane od swojego brata/siostry. Bójki między rodzeństwem to rzecz, która boli wielu rodziców, ale rywalizacja i zazdrość to część życia. Jako rodzic musisz nauczyć swoje dzieci jak radzić sobie z uczuciami, które im towarzyszą. Osiągnąć ten cel można na kilka prostych sposobów.

Podważ myślenie agresywnego dziecka

Za każdym razem, gdy interweniujesz w sprawie agresji pomiędzy rodzeństwem, musisz podważyć sposób myślenia agresora. Możesz na przykład powiedzieć: „Dlaczego uważasz, że bicie jest dobre, gdy jesteś zły? Myślisz, że reguły przestają obowiązywać tylko dlatego, że jesteś zły?”. Następnie warto klarownie uświadomić, że reguły wciąż obowiązują niezależnie od emocji i będą konsekwencje ich łamania.

Agresywne dziecko będzie testować wszystkich w swoim otoczeniu. Będzie próbować powiększyć swoją władzę nad każdym. Jako rodzic musisz walczyć z takim myśleniem bezpośrednio i karać takie zachowanie.

Odpowiedzialność zbiorowa

W wielu przypadkach walk między rodzeństwem obie strony są winne. Jedno dziecko może zacząć walkę, przezywając rodzeństwo, co będzie prowadzić do zaognienia sytuacji. W takich sytuacjach warto nałożyć karę wszystkich uczestników sprzeczki. Stwórz zasadę, że jeśli dzieci zaczną walczyć, każdy będzie musiało spędzić 20 minut w swoim pokoju czy na swoim łóżku. Nieważne czyja to wina albo kto zaczął, wszystkie dzieci powinny ponieść odpowiedzialność. W takich sytuacjach możesz powiedzieć: „Znacie zasady, jakie panują w domu: żadnych kłótni. Idźcie do pokoju na 20 minut, a potem porozmawiamy o tym, co się stało”.

Walka z zazdrością

Zdarza się, że jedno z twoich dzieci zazdrości czegoś rodzeństwu. W takich sytuacjach warto trochę zbagatelizować to, co jest powodem zazdrości i nie sprawiać wrażenia, że to coś wyjątkowego. W takich chwilach warto też wskazywać pozytywne cechy dziecka. Mów o konkretnych sytuacjach i umiejętnościach. Pokaż, że traktujesz jego wysiłki tak samo, jak rodzeństwa.

Dzieci często są zazdrosne i myślą o sobie jak o ofiarach, więc rodzice poświęcają im więcej uwagi. Często nie przynosi to zamierzonych skutków , ponieważ uczysz swoje dziecko, że za swoje zachowanie otrzyma nagrodę, jaką jest Twoja uwaga. Staraj się chwalić swoje dzieci w taki sam sposób, nie wywyższając żadnego. To może znacząco wpłynąć na pewność siebie Twojego dziecka, które przestanie być zazdrosne i zrozumie, że jest na swój sposób wyjątkowe.

Specjalny przypadek znęcającego się rodzeństwa

Nie można mylić zwyczajnej rywalizacji między rodzeństwem z otwartym znęcaniem się. Obserwuj, czy w Twojej rodzinie nie dochodzi do relacji, którą można określić jako tyran-ofiara. W takim przypadku jedno dziecko jest agresorem, przeważnie to silniejsze lub starsze, i to ono „czepia się” rodzeństwa. Drugie dziecko, które jest ofiarą, tworzy metody walki ze swoim oprawcą. Jako że nie może przeciwstawić się fizycznie, przeważnie „zemsta” przybiera formy przezwisk.

Zwykle powodem tego, że jedno z dzieci dominuje nad rodzeństwem i musi je kontrolować, jest niska samoocena i problemy ze zrozumieniem relacji. Agresywne dziecko tłumaczy sobie, że krzywdzenie innych pomaga mu się czuć lepiej. W takiej sytuacji warto pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy.

Jako rodzic możesz zrobić wiele, żeby zapobiec zazdrości i walce pomiędzy Twoimi dziećmi. Czasami jednak agresja ma głębsze podłoże i należy zdecydować się na inne kroki. Dobrym rozwiązaniem może być psycholog dziecięcy, który pomoże Ci zrozumieć naturę konfliktów, które powstają pomiędzy rodzeństwem.

źródło: rodziceidzieci.com – uzależnienia od komputera