Oprocentowanie kredytu, czyli procentowy wskaźnik wysokości odsetek, jaki kredytobiorca będzie musiał płacić i jest określane w skali roku. Warto wspomnieć, że w pierwszej połowie roku 2020, Rada Polityki Pieniężnej zmniejszała stopy procentowe aż trzy razy. Trzeba przyznać, że jest to sporo, biorąc pod uwagę tak krótki czas. Z tego, jak i z innych powodów wielu kredytobiorców zastanawia się – które oprocentowanie będzie korzystniejsze stałe czy zmienne? Kwestie te zostaną przybliżone w niniejszym artykule.

Różnice między oprocentowaniem stałym a zmiennym

Warto na początek zastanowić się, w czym tkwi różnica między stałym a zmiennym oprocentowaniem. Oprocentowanie stałe jest to oprocentowanie, które zostaje ustalone przez bank i jest ono niezmienne i niezależne względem zmian wysokości stóp procentowych. Oprocentowanie zmienne z kolei to przeciwieństwo, czyli wyróżnia go zmienna stopa procentowa, oraz określona marża banku. W momencie zmian wysokości stóp procentowych takie oprocentowanie również ulega zmianie.

Oprocentowanie stałe i zmienne – które wybrać?

Które z nich powinien wybrać przyszły kredytobiorca? Na to pytanie nie ma jednak jednej dobrej odpowiedzi. Należy mieć na względzie, iż kredyt i jego nominalne oprocentowanie stałe jest zawsze wyższe, niż oprocentowanie zmienne ze względu na ryzyko, jakie przenosi na siebie bank w związku ze zmianami stóp procentowych. Podkreślić warto także, że na polskim rynku, to oprocentowanie zmienne stanowi podstawę. Jeśli chodzi o kredyty z oprocentowaniem stałym, to wybór jest dosyć niewielki. Ponadto, w obecnej chwili bardzo trudno jest znaleźć kredyt z oprocentowaniem stałym, które obowiązywać będzie przez cały czas trwania kredytu. Oprocentowanie takie pozostaje niezmienne jedynie przez jakiś określony przez bank czas.

Wybór oprocentowania w dużej mierze uzależniony jest oczywiście od wysokości stóp procentowych. Należy pamiętać, że obecnie były ono mocno obniżane, a co za tym idzie, istnieje niewielka szansa, że tendencja ta się utrzyma, wręcz przeciwnie. Przewiduje się raczej wzrosty stop procentowych, co przeważa na korzyść opcji oprocentowania zmiennego. Jeśli stopy procentowe miałyby spadać, albo pozostać na takim samym poziomie, wówczas bardziej opłacalne okazuje się również oprocentowanie zmienne. A co w momencie wzrostu? Wtedy istotne jest, jak szybko rosną i w jakiej wysokości. Aby rozważyć, ile przyszły kredytobiorca będzie płacił za ryzyko, jakie ponosi w związku ze zmianami stóp procentowych, warto to dokładnie przeliczyć.

W tym celu najlepszą decyzją będzie skorzystanie z usług doradcy kredytowego, który pomoże dokładnie wszystko przeliczyć, oraz doradzi, jakie oprocentowanie będzie najkorzystniejsze w indywidualnym przypadku.