Kiedy kobieta odczuwa niepokojące objawy w okolicach pochwy, często boi się, że jest to coś poważnego. W rzeczywistości, problem z nawilżeniem w tych sferach często nie jest tak groźny, jakby się mogło wydawać. Dlaczego suchość pochwy nie zawsze oznacza infekcję? W jaki sposób pozbyć się przykrych dolegliwości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego wpisu.

Suchość pochwy – u kogo może wystąpić?

Większość kobiet kojarzy suchość pochwy z problemem występującym po 40. roku życia. W rzeczywistości, uczucie dyskomfortu w strefach intymnych może pojawić się u kobiety w każdym wieku. Problem ten występuje wówczas, gdy pochwa produkuje zbyt mało naturalnego śluzu. Takie zjawisko często towarzyszy zmianom hormonalnym, nie tylko w okresie menopauzy, ale również w trakcie ciąży czy miesiączki.

Ciekawostką jest, że suchość pochwy może być jednym z objawów przyjmowania niektórych leków. W związku z tym, niekomfortowe uczucie nie zawsze oznacza infekcję, a raczej niedostateczną ilość kobiecych hormonów w organizmie

Jak objawia się suchość pochwy?

Suchość pochwy można rozpoznać po, jak sama nazwa wskazuje, uczuciu suchości w okolicach intymnych. Każda kobieta odczuwa ten stan nieco inaczej. Napięcie, dyskomfort, uczucie parcia na pęcherz, a także pieczenie i swędzenie – wszystko to jest jednak nieprzyjemne i powoduje wiele obaw. U niektórych kobiet suchości pochwy towarzyszy też ból podczas stosunku, który jeszcze bardziej potęguje strach o własne zdrowie. W takim przypadku warto sięgnąć po lek na suchość pochwy bez recepty.

Jak się leczy suchość pochwy?

Aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów, należy udać się do ginekologa, celem uzyskania preparatu wyleczenie dolegliwości. Maści i globulki na suchość pochwy są łatwe w stosowaniu, a ich zadaniem jest przywrócenie odpowiedniego nawilżenia oraz pH błon śluzowych pochwy. Co jednak zrobić, gdy produkt jest potrzebny, a nie ma możliwości skonsultowania się z lekarzem?

W większości aptek znajdują się leki na suchość pochwy bez recepty. Tego typu krem lub żel działa delikatnie i może być stosowany na kilka różnych dolegliwości. Chcąc zakupić tego rodzaju produkt trzeba jednak poinformować aptekarza na jakiego rodzaju objawy ma zadziałać. Choć dla niektórych kobiet może być to krępujące, nie warto się wstydzić. Należy pamiętać, że jest to preparat, który ma chronić przed wystąpieniem infekcji, którą gwarantuje nieleczona suchość pochwy.

Suchość pochwy – dlaczego pojawiła się bez powodu?

Suchość pochwy nie zawsze występuje na skutek skoków hormonalnych. Może ją też wywołać korzystanie z lubrykantów na bazie silikonu lub olejów czy używanie zbyt mocnych płynów do prania. Często suchość pochwy występuje też na skutek użytkowania bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów. W związku z tym, warto regularnie obserwować swoje ciało, jeśli tego typu problem ma charakter nawracający.

Suchość pochwy nie zawsze jest powiązana z aktywną infekcją. W przypadku jej wystąpienia należy jednak skorzystać z pomocy lekarza lub samodzielnie zadbać o nawilżenie okolic intymnych, przy użyciu specjalistycznych środków.