Podczas dziewięciu miesięcy ciąży organizm kobiety się zmienia, gdyż ciało przystosowuje się do porodu. Okres ten, nazywany stanem błogosławionym, niestety nie dla każdej kobiety jest przyjemny. W trakcie ciąży panie bardzo często borykają się bowiem z wahaniami hormonów, objawiającymi się m.in. zmiennością nastrojów czy suchością i pieczeniem pochwy.

Suchości pochwy – przyczyny

Główną przyczyną suchości pochwy są zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym organizmie. W trakcie ciąży jest to nieuniknione, ale to, czy kobieta dozna tej wstydliwej dolegliwości, uzależnione jest od stopnia wahań hormonalnych. Poziom estrogenu, który odpowiedzialny jest za prawidłowe nawilżenie pochwy, w czasie ciąży drastycznie spada, co może powodować u ciężarnej pieczenie, kłucie, a nawet swędzenie. Są to typowe objawy suchości pochwy. Nie można też zapominać, że suchość i pieczenie pochwy, może wynikać z ogólnego zmęczenia kobiety ciążą, ze strachu przed infekcją lub z braku pożądania.

Objawy suchości pochwy

Objawy suchości pochwy są dokuczliwe i bardzo nieprzyjemne. Należą do nich swędzenie, pieczenie i kłucie pochwy, ból podczas stosunku seksualnego oraz ogólne uczucie suchości pochwy. Ciężarna, która zaobserwowała u siebie wyżej wymienione objawy, nie powinna zwlekać z wizytą u lekarza ginekologa, ponieważ nieleczona suchość pochwy może wywołać poważną infekcję. Dla kobiet w ciąży jest to szczególnie niebezpieczne. Nieleczona infekcja grzybicza czy bakteryjna może bowiem skutkować komplikacjami przy porodzie lub stwarzać zagrożenie dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

Leczenie

Ciężarne kobiety muszą szczególnie uważać na przyjmowane leki. Jeśli chodzi o walkę z suchością pochwy, na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mogą one zażywać bez obaw o zdrowie swoje i dziecka. Na niezbyt dokuczliwe objawy może pomóc stosowanie doraźnych produktów, takich jak nawilżające płyny i żele do higieny intymnej, dedykowane kobietom w ciąży. Dla kobiet, które zmagają się z intensywną suchością pochwy, zalecane są preparaty nawilżające pochwę w postaci żeli, globulek lub tabletek nawilżających pochwę. Oczywiście nie stanowią one zagrożenia dla płodu i ciężarnej, gdyż są wykonane z naturalnych komponentów. W ich składzie znajduje się m.in. woda, kwas mlekowy i kwas hialuronowy. W trosce o zdrowie i życie swoje oraz dziecka, kobiety ciężarne nie powinny natomiast stosować preparatów nawilżających pochwę, które zawierają afrodyzjaki i inne środki chemiczne. Lubrykanty zapachowe, smakowe oraz te stymulujące narządy płciowe, mogą bowiem wywołać reakcje alergiczne.

Problem suchości pochwy w ciąży można również zwalczyć domowymi sposobami. Kluczem jest tutaj dbałość o higienę intymną. Regularnie stosowane preparaty dla ciężarnych z neutralnym pH i bez substancji drażniących, zapewne okażą się pomocne w walce z suchością i pieczeniem pochwy. Oczywiście bielizna ciężarnej musi być wykonana z przepuszczającej powietrze bawełny. Każda kobieta będąca w ciąży powinna również zadbać o zbilansowaną dietę i właściwe nawodnienie organizmu. Jeśli chodzi o codzienne menu, to nie może w nim zabraknąć fitoestrogenów, czyli substancji, która imituje żeńskie hormony. Można ją znaleźć m.in. w warzywach strączkowych, marchewce, pestkach dyni, płatkach owsianych, jabłkach oraz gruszkach.

Suchość oraz pieczenie pochwy to nieprzyjemna dolegliwość, która niekoniecznie musi być objawem chorobowym. Dzięki zachowaniu odpowiedniej higieny i właściwego trybu życia oraz stosowaniu się do zaleceń lekarza, nawet kobiety w ciąży mogą szybko i skutecznie wyeliminować ten problem.