Graffiti jest rodzajem artystycznej ekspresji, ale niestety nie każde dzieło powstaje na specjalne zamówienie. Mało tego, wiele z nich to akty czystej złośliwości, a nawet wandalizmu. Na szczęście oczyszczenie elewacji z niepożądanych malunków jest stosunkowo łatwe i skuteczne. Jak zatem usunąć niechciane graffiti? Czy możliwe jest zabezpieczenie przed graffiti?

Usuwanie graffiti – podstawowe metody

Najskuteczniejszym działaniem naprawczym zawsze jest zapobieganie ewentualnym szkodom. Zabezpieczenie przeciwko graffiti znacząco ułatwia bowiem proces jego usuwania. Jeśli nie zostały zastosowane środki zapobiegawcze i niechciany malunek stał się faktem, pozostaje wówczas kilka podstawowych sposobów na rozwiązanie zaistniałego problemu.

Skuteczną metodą jest czyszczenie powierzchni wodą pod ciśnieniem. Posługiwanie się myjką ciśnieniową wymaga jednak wprawy i doświadczenia. Prawidłowe wykonanie tej czynności niemal gwarantuje zadowalający efekt, czyli pozbycie się warstwy szpecącej farby bez naruszania struktury podłoża. Delikatne powierzchnie należy zmywać pod ciśnieniem nie przekraczającym 3,5 MPa, natomiast pozostałe (mniej podatne na uszkodzenia) są odporne na znacznie silniejszy strumień – nawet do 10 MPa. W tym miejscu warto dodać, że nałożona uprzednio powłoka antygraffiti pozwoliłaby na usunięcie graffiti niemal bez i ryzyka zniszczenia dla podłoża. Czyszczenie wodą nie jest jedyną skuteczną opcją. Równie dobrze sprawdzi się bowiem ciśnieniowe mycie ścierniwem.

Innym sposobem jest miejscowe nałożenie preparatów chemicznych. Środki te mają działanie rozpuszczające – po wniknięciu w strukturę podłoża, usuwają farby z markerów i sprayów w aerozolu, pozostawiając nienaruszoną elewację. Pamiętać należy o tym, aby dostosować preparat do rodzaju podłoża, które ma zostać wyczyszczone. Chemia zawierająca rozpuszczalniki z powodzeniem może być stosowana przykładowo na płytkach ceramicznych, ceglanych murach, betonie i powierzchniach metalowych. Natomiast elementy wykonane z aluminium lub powierzchnie drewniane wymagają zachowania większej ostrożności i starannego zapoznania się z etykietą produktu.

Zamalowanie graffiti jest metodą najbardziej banalną i oczywistą. Kluczowym aspektem jest w tym przypadku zakup farby o dużej sile krycia. Przy najbardziej inwazyjnych malunkach jednorazowe malowanie i tak nie wystarczy, aczkolwiek nie powinno to skłaniać do użycia farby niskiej jakości. Optymalnym rozwiązaniem jest odmalowanie całego elementu (fragmentu elewacji), a jeśli nie jest to możliwe, należy postarać się, by naniesiona barwa i tło były jednolite. Przed przystąpieniem do działania konieczne jest oczyszczenie, wysuszenie i zmatowienie danej powierzchni.

Zabezpieczenie przed graffiti – powłoki ochronne

Pierwsze doświadczenia z niepożądanym graffiti mogą być zaskakujące, ale na kolejne warto już się odpowiednio przygotować. Wybryki tego rodzaju lubią się powtarzać, a każdorazowe mycie wiąże się z kosztami i niepotrzebnym stresem. Powłoka antygraffiti nałożona na elewację zniweluje powody do niepokoju. Środki te najczęściej występują w postaci bezbarwnego lakieru o wysokiej odporności chemicznej. Aplikacja niektórych produktów jest jednorazowa, a inne schodzą razem z graffiti w trakcie czyszczenia (wówczas należy ponownie nanieść je na powierzchnię).

Wytworzona powłoka stanowi skuteczne zabezpieczenie przeciwko graffiti, ponieważ nie pozwala na wdarcie się naniesionej sprayem farby w głębsze warstwy elewacji. Wyraźnie ułatwia to proces czyszczenia, gdyż do usunięcia szpecących obrazków przeważnie wystarczy ciepła woda pod odpowiednim ciśnieniem. Zakup środków chroniących elewacje jest szczególnie wskazany:

  • w przypadku miejsc o podwyższonym ryzyku cyklicznych aktów wandalizmu,
  • kolorowych elewacji,
  • zabytków.

Usuwanie graffiti jest prostą, choć często stresującą i frustrującą czynnością. W trosce o dobrą kondycję elewacji warto uprzednio zabezpieczyć ją odpowiednim preparatem antygraffiti.