Dynamiczny rozwój medycyny sprawia, że coraz więcej osób poddaje się zabiegom modelującym i wyszczuplającym wybrane partie ciała. Do najczęściej wykonywanych procedur zalicza się wyszczuplanie brzucha techniką liposukcji.

Czym jest liposukcja?

Liposukcja to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, polegający na rozbiciu i usunięciu z organizmu zbędnej tkanki tłuszczowej. Jego początki sięgają lat dwudziestych XX wieku, ale przełom w tej dziedzinie nastąpił dopiero w roku 1973, kiedy to włoskim lekarzom udało się odessać tłuszcz za pomocą specjalnego instrumentu, zwanego kaniulą. W kolejnych latach zabieg liposukcji ulegał stopniowemu doskonaleniu oraz popularyzacji. Obecnie procedura ta najczęściej wykonywana jest w okolicach brzucha, ud oraz pośladów.

Rodzaje zabiegów i ich skuteczność

Największym zainteresowaniem wśród pacjentów cieszy się liposukcja brzucha. Zabieg ten wymaga dużej precyzji, dlatego zawsze powinien być wykonywany przez doświadczonego chirurga plastycznego. Po miejscowym lub ogólnym znieczuleniu pacjenta chirurg wykonuje niewielkie nacięcia na skórze w mało widocznych miejscach, przez które wprowadzana będzie kaniula umożliwiająca odsysanie tłuszczu. Obecnie stosuje się kilka metod odsysania tkanki tłuszczowej. W przypadku klasycznej liposukcji kaniula podłączana jest do urządzenia wytwarzającego ujemne ciśnienie i umożliwiającego odessanie uszkodzonej tkanki tłuszczowej. W celu łatwiejszego uwalniania komórek tłuszczowych chirurg sięga po kaniulę wykonującą ruchy wibracyjne (tzw. liposukcja wibracyjna). Jeszcze efektywniejsza jest liposukcja wspomagana strumieniem wody. Roztwór wodny podawany kaniulą pod ciśnieniem nie tylko uwalnia komórki tłuszczowe, ale dodatkowo zwęża naczynia krwionośne, minimalizując krwawienie i zmniejszając ryzyko powikłań. Skuteczne modelowanie sylwetki umożliwia też metoda ultradźwiękowa. Zastosowanie ultradźwięków pozwala na skuteczne odseparowanie tłuszczu od tkanek okalających, przez co zabieg jest efektywny i małoinwazyjny. W ostatnim czasie coraz częściej stosuje się liposukcję laserową. Energia emitowana przez laser umieszczony na kaniuli rozpuszcza tłuszcz i jednocześnie zamyka naczynia krwionośne. Ponadto wysoka temperatura widocznie poprawia napięcie skóry.

Wskazania i przeciwwskazania

Liposukcja brzucha to zabieg dedykowany przede wszystkim osobom szczupłym, borykającym się z nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha, które pomimo ćwiczeń oraz diety nie mogą się jej pozbyć. Ogromną zaletą liposukcji jest możliwość pozbycia się komórek tłuszczowych na stałe, dzięki czemu brzuch staje się bardziej odporny na ponowne otłuszczenie. Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu uzależnione są głównie od umiejętności i doświadczenia chirurga, a także jakości wykorzystywanego sprzętu. W renomowanych klinikach medycyny estetycznej ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań jest stosunkowo niskie. Warto podkreślić, że zabiegowi liposukcji nie mogą poddać się osoby zmagające się z cukrzycą, przewlekłymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego, nadczynnością tarczycy oraz schorzeniami nerek.

Wyszczuplanie brzucha techniką liposukcji to świetny sposób na uzyskanie szybkich i spektakularnych efektów. W niektórych przypadkach poddanie się tego typu zabiegowi jest jedynym sposobem na poprawę wyglądu zewnętrznego oraz zwalczenie kompleksów.