Zmysł słuchu jest bardzo cenny, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią higienę uszu by narządy zachowały pełną sprawność i nie były narażone na stan zapalny. Warto umiejętnie dbać o czystość uszu i używać do tego celu bezpiecznych i dedykowanych produktów, które są w pełni bezpieczne.

Budowa ucha i jego funkcje

Budowa ucha jest złożona, przez co dogłębne czyszczenie może być utrudnione. Warto pamiętać, że narząd ten odpowiada nie tylko za słuch ale również za równowagę. Odpowiednie funkcjonowanie błędnika gwarantuje zachowanie właściwej równowagi i zmniejsza ryzyko zawrotów głowy. Narząd dzieli się na trzy kategorię, czyli ucho zewnętrzne, ucho środkowe oraz ucho wewnętrzne. Ucho zewnętrzne składa się między innymi z małżowiny usznej i przewodu słuchowego. Ucho środkowe jest małą przestrzenią, wypełnioną powietrzem, która znajduje się wewnątrz czaszki i jest odpowiedzialne za doprowadzenie fal dźwiękowych do ucha wewnętrznego. Z kolei ucho wewnętrzne odpowiada również za zmysł równowagi.

Jak zadbać o właściwą higienę uszu?

Przede wszystkim należy pamiętać aby ograniczyć do minimum korzystanie z patyczków higienicznych, które w dużej mierze odpowiedzialne są za powstanie korka z woskowiny wewnątrz ucha. Dobrym wyborem do codziennej higieny są patyczki z ogranicznikiem, które uniemożliwiają wprowadzenia go do wnętrza ucha a jedynie powierzchowne mycie. Nieumiejętne i zbyt inwazyjne czyszczenie uszu przy pomocy tradycyjnych patyczków może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych i przewlekłych problemów laryngologicznych, które w ostateczności mogą wymagać specjalistycznego leczenia.

Popularne preparaty do czyszczenia uszu

Coraz większą popularnością cieszą się produkty w sprayu, stworzone w oparciu o naturalne składniki i bezpieczne również dla dzieci. Czyszczenie uszu przy pomocy tego typu produktów jest zdecydowanie mniej inwazyjne i pozwala szybko pozbyć się nagromadzonej wydzieliny. Butelka preparatu posiada odpowiednią końcówkę, która pozwala wprowadzić niewielką dawkę płynu do wnętrza ucha.

Coraz częściej słyszy się również o świecowaniu uszu. Jest to zabieg medycyny alternatywnej, który ma wielu zwolenników. Odpowiednio przeprowadzony zabieg ma zbawienne działanie również przy chorobach gardła, uszu i nosa. Do zabiegu świecowania uszu spora część osób ma jednak sceptyczne podejście.

Narząd słuchu jest bardzo wrażliwy, dlatego też warto o niego umiejętnie dbać aby zachować go w doskonałej formie. Ucho jest dość wrażliwym narządem, dlatego wszelkie zabiegi higieniczne dobrze jest przeprowadzać ostrożnie i z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu preparatów. Warto pamiętać, że na zmysł słuchu wpływa także dieta. Doskonale gdy jest ona uboga w cholesterol, a bogata w błonnik pokarmowy, witaminy i cenne minerały.