Wózki widłowe są wykorzystywane w sklepach wielkopowierzchniowych, hurtowniach, centrach logistycznych, halach i placach magazynowych oraz wielkotowarowych gospodarstwach rolnych. Mogą być dostosowane do różnych warunków pracy, a liczni producenci prześcigają się w tworzeniu rozwiązań, które w maksymalny sposób mogą ułatwić pracę człowiekowi

Jaki wózek widłowy wybrać?

Bardzo ważny jest wybór napędu. Wózki z napędem spalinowym i gazowym mają większą moc, nadają się do pracy na otwartej przestrzeni i dobrze znoszą złe warunki atmosferyczne. Wózki akumulatorowe pracują ciszej i przystosowane są do prac w zamkniętych pomieszczeniach. Zróżnicowanie modeli pozwala dopasować je do specyficznych warunków. Potencjalny nabywca ma do wyboru produkt nowy lub używany. Coraz częściej spotykaną formą jest leasing lub wypożyczanie. Trzeba też określić, gdzie, do czego i jak często wózek ma być wykorzystywany. Przed zakupem warto się zorientować jak wygląda sprawa zaopatrzenia punktów serwisowych i sklepów w części do wózków. Linde, Toyota, Still, Jungheinrich, BT i Nissan, czyli najpopularniejsze na polskim rynku marki, reprezentowane są liczniej również pod tym względem.

Wózki Linde – wady i zalety

Firma Linde Material Handling to od przeszło pół wieku jeden z największych na świecie producentów wózków widłowych na świecie. Wyroby tej firmy cechuje dbałość o wygodę i bezpieczeństwo użytkownika oraz troska o środowisko naturalne. Komfort i precyzję pracy zapewnia przekładnia hydrostatyczna. Niestety, za komfort trzeba nieco więcej zapłacić. Niskie ceny to domena producentów azjatyckich, ale za to kosztem jakości. Wyroby Linde cechuje prosta obsługa i wysoki stopień niezawodności. Nie znaczy to jednak, że nie będą ulegały awariom. Najdroższe części do wózków widłowych Linde to właśnie elementy hydrostatyki. Należy zwracać na nie szczególną uwagę w przypadku zakupu sprzętu używanego. Najnowsze modele mają silniki naszpikowane elektroniką, których mankamentem są awarie potencjometrów. Częstym problemem bywają też awarie joysticków służących do operowania ładunkiem.

Co zrobić, gdy sprzęt zawiedzie?

Z nowoczesnym wózkiem widłowym jest podobnie jak z nowoczesnym samochodem. Bez podłączenia do komputera, z właściwym oprogramowaniem, nie ma mowy o diagnostyce i naprawie. W przypadku awarii konieczna jest szybka wymiana zepsutych części na części oryginalne albo zamienniki. Części oryginalne nie zawsze mogą być dostępne od ręki, a jakość zamienników może być wątpliwa. Biorąc pod uwagę dostępność części do wózków widłowych, Linde jest dobrym wyborem. Dzięki rozwiniętej sieci centrów dystrybucyjnych i doskonałej logistyce nie powinno być problemów z dostępnością części zamiennych.

Awaria jednego wózka nawet w dużej firmie może spowodować przestój i zakłócenia w rozprowadzaniu towarów. Przed podjęciem decyzji o zakupie tego, czy innego wózka, warto sprawdzić dostępność warsztatów serwisowych i części zamiennych. Najlepiej porównać  częstotliwość awarii w modelach wózków produkowanych przez różnych producentów, koszt naprawy i przewidywaną szybkość usunięcia usterki.