Technologia LED należąca do czwartej generacji źródeł światła zaliczana jest do najbardziej zaawansowanych i najszybciej rozwijających się technologii oświetleniowych. Żarówki produkowane w oparciu o diody elektroluminescencyjne są obecnie powszechnie wykorzystywane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle. Z uwagi na rosnącą popularność technologii LED, zapewne warto przyjrzeć się jej bliżej i zrozumieć tajemnicę jej sukcesu.

Zalety technologii LED

Najważniejszą zaletą produktów zbudowanych z diod LED jest wysoka efektywność energetyczna, czyli korzystny stosunek ilości generowanego światła do ilości zużywanej energii. Duża efektywność energetyczna przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Przykładowo lampy led sufitowe zamontowane w domu pozwalają na uzyskanie oszczędności na poziomie 60%. Kolejną zaletą żarówek LED jest ich długa żywotność. W zależności od jakości materiałów użytych w procesie produkcji żywotność diod wynosi od 50 000 do 100 000 godzin pracy. Dla porównania maksymalny czas świecenia tradycyjnych żarówek żarowych wynosi ok. 1000 godzin, a halogenów ok. 2000 godzin. Warto dodać, że diody LED emitują światło w promieniu 180 stopni, a nie 360 stopni, jak klasyczne żarówki. Oznacza to, że przykładowo lampy led sufitowe pozwalają uniknąć rozproszenia światła i uzyskać większą wydajność całego systemu energetycznego. Popularność tej technologii oświetleniowej wynika również z bezpieczeństwa jej stosowania. W klasycznych żarówkach blisko 90% zużywanej energii elektrycznej jest emitowana w postaci ciepła, a dotknięcie szklanej obudowy może doprowadzić do poparzenia ciała. Natomiast produkty wykonane w technologii LED emitują znacznie mniej ciepła, dlatego korzystanie z nich jest zdecydowanie bezpieczniejsze.

Zróżnicowana oferta produktów w technologii LED

Charakterystyczną cechą diod elektroluminescencyjnych są ich niewielkie rozmiary. Dzięki temu można je ze sobą łączyć, a także układać liniowo, prostopadle i równolegle. Daje to możliwość tworzenia różnych produktów oświetleniowych, takich jak taśmy i akcesoria led. Ogromną zaletą diod jest też fakt, iż mogą działać w dowolnym procencie mocy. Oznacza to, że stosując odpowiednie sterowniki led, można swobodnie regulować poziom natężenia światła. W zależności od rodzaju materiału użytego do produkcji diody mogą emitować światło białe o zróżnicowanej temperaturze barwowej, a także w wybranych kolorach. Pozwala to na uzyskiwanie interesujących efektów świetlnych. Różnokolorowe diody są w ostatnim czasie powszechnie wykorzystywane m.in. do tworzenia barwnych iluminacji na fasadach budynków lub stadionów sportowych. Systemy świetlne wyposażone w obsługiwane zdalnie sterowniki led umożliwiają dostosowanie wyświetlanych kolorów do okazji czy aktualnych potrzeb. Istotną cechą technologii led wpływającą na jej powszechność jest odporność na wstrząsy, drgania, a także niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto dodać, że diody elektroluminescencyjne emitują niemal wyłącznie światło z pasma widzialnego dla ludzkiego oka. Brak emisji w paśmie podczerwieni i ultrafioletu sprawia, że żarówki ledowe mogą być wykorzystywane do oświetlania produktów wrażliwych na promieniowanie UV, takich jak stare obrazy, księgi i inne dzieła sztuki.

Liczne zalety technologii LED sprawiają, że żarówki oraz taśmy i akcesoria led szturmem wdarły się na rynek oświetleniowy i stopniowo wypierają inne źródła światła. Upowszechnianie się produktów ledowych przekłada się z kolei na niższe koszty ich produkcji, a w rezultacie na obniżone ceny tego typu asortymentu na sklepowych półkach.