Precyzyjne cięcie blachy to wyzwanie, przed którym staje każde przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką tego materiału. W małych warsztatach są jeszcze stosowane rozwiązania manualne. W przemyśle, gdzie istnieje konieczność cięcia niejednokrotnie bardzo grubych arkuszy blachy, najpopularniejsze są hydrauliczne nożyce gilotynowe.

Jak działa hydrauliczna gilotyna do cięcia blachy?

Główna zasada działania gilotyny to generowanie dużego, wymuszonego poprzez siłowniki hydrauliczne nacisku ostrza tnącego na materiał, co prowadzi do pęknięcia obrabianego materiału i w konsekwencji jego rozdzielenia. W przypadku gilotyn hydraulicznych wyeliminowany jest wpływ ciepła na blachę (w przeciwieństwie do cięcia plazmowego lub laserowego), co jest ich bezapelacyjną zaletą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obróbki blach ocynkowanych lub powlekanych i przekłada się na wyższą jakość uzyskiwanych z nich produktów.

Zastosowanie napędu hydraulicznego w gilotynie pozwala na cięcie grubszych arkuszy blachy (nawet do 40 mm!), niż ma to miejsce w przypadku elektromechanicznych nożyc gilotynowych. Są to najbardziej zaawansowane narzędzia w tym zakresie, najczęściej w pełni zautomatyzowane – automatycznie zmieniany jest kąt natarcia noża czy szczelina między nożami. Urządzenia mogą być wyposażone w dodatkowe elementy usprawniające proces produkcji, takie jak np.: laserowe zabezpieczenie z frontu, podświetlenie linii cięcia czy różne systemy podtrzymywania blachy itp.

Jakie urządzenia wybrać? – kilka przykładów

Nożyce gilotynowe hydrauliczne Baykal HNC CNC umożliwiają cięcie arkuszy nawet o grubości 40 mm, a zakres długości cięcia waha się między 2000 a 10000 mm. Jest to maszyna w pełni zautomatyzowana, z możliwością programowania zderzaka, kąta cięcia, liczby cięć, szczeliny między ostrzami. Tylny zderzak jest napędzany śrubą kulową z funkcją uchylności, co umożliwia cięcie również ponadwymiarowych arkuszy blachy. Nożyce Baykal HNC CNC posiadają stalową, spawaną konstrukcję, która gwarantuje trwałość urządzenia. Ostrza są wykonane ze stali wysokowęglowej, odpornej na zużycie i łatwej w ostrzeniu. Linia cięcia jest oświetlona, co daje pełną kontrolę nad procesem. W modelu tym zastosowano specjalny system „anty-twist” dociskający materiał od dołu i ograniczający efekt skręcania przy cięciu wąskich pasków. Od frontu zamontowano barierę mechaniczną chroniącą palce operatora. Maszyna jest także wyposażona w hydrauliczne zabezpieczenie przed przeciążeniem.

Dla porównania hydrauliczne nożyce gilotynowe RAS Powercut CNC tną cieńsze arkusze niż przedstawiany wyżej model z Turcji. Maksymalna grubość materiału wynosi 6,3 mm, a długość cięcia 4040 mm. Gilotyna charakteryzuje się wytrzymałą konstrukcją wyposażoną w utwardzane ramiona wsporcze i zmotoryzowany zderzak sterowany cyfrowo. Gilotyna hydrauliczna Powercut zapewnia możliwość sortowania ciętych elementów oraz odpadów (podajnik małych elementów). Dodatkowo posiada funkcję cofania blachy do operatora. Zamontowane w urządzeniu ostrza są dostosowane do cięcia zarówno stali zwykłej, jak i nierdzewnej. Maszyna posiada siatki zabezpieczające z boku oraz barierę świetlną z tyłu. Od frontu została wyposażona w barierę zabezpieczającą przed włożeniem rąk pod ostrze.