Kamień to potoczna nazwa osadów, które pojawiają się na urządzeniach i powierzchniach mających kontakt z wodą. Nadmierne osadzanie się węglanów może utrudniać użytkowanie sprzętów gastronomicznych, a nawet prowadzić do ich uszkodzenia. Aby uniknąć skutków zalegania kamienia, należy pamiętać o jego regularnym usuwaniu. Pomocne okażą się środki odkamieniające, jak i odpowiednie użytkowanie sprzętów.

Jak powstaje kamień?

Główną przyczyną osadzania się kamienia jest twardość wody. Woda twarda to taka, która zawiera dużą ilość związków wapnia i magnezu. Podczas gotowania oba te związki przekształcają się na wodorowęglany, a te osadzają się na urządzeniach, naczyniach oraz powierzchniach. Największą szkodę kamień powoduje na urządzeniach takich jak czajniki, grzałki i zmywarki. Gruba warstwa nalotu na częściach grzewczych powoduje, że tracą one swoje właściwości, a z czasem mogą prowadzić do uszkodzenia urządzenia. Kamień może również blokować krany i prysznice – słabe ciśnienie w słuchawce może być spowodowane przytkaniem otworów przez nadmierną ilość osadu. Problem ten dotyka nie tylko sprzętów domowych, takie same lub nawet gorsze szkody może powodować w urządzeniach profesjonalnych. Przytykanie rur i otworów, gorsza praca mechanizmów mających kontakt z wodą – to tylko niektóre z nich. Warto więc regularnie korzystać ze specjalistycznych środków takich jak Clinex Destoner, które skutecznie odkamienią nasze urządzenia.

Jak usunąć kamień z urządzeń gastronomicznych?

Aby proces odkamieniania był skuteczny, należy zacząć od wyboru odpowiedniego środka. Warto sięgnąć po produkty mające dobre opinie oraz odpowiedni skład, który zagwarantuje skuteczność tego zabiegu. Odkamieniacz Clinex to preparat, który poradzi sobie zarówno z grubą warstwą osadu, jak i zapobiegnie jego nadmiernemu osadzaniu. Środek jest prosty w użyciu. Odpowiednie stężenie to 30-200 ml na każdy litr wody (w przypadku zmywarek 30-200 ml na cykl mycia), czas reakcji to zazwyczaj 15-30 min. Duże zakamienienie może wymagać ponownego użycia – czynność można bezpiecznie powtórzyć. Po wykonaniu odkamieniania powinniśmy dokładnie wypłukać urządzenie. Zalecane jest również zachowanie ostrożności, na czas zabiegu należy odstawić naczynie w trudno dostępne miejsce. Zależnie od twardości wody, częstotliwości, z jaką używamy danego sprzętu, jak i ilości wody, z jaką ma kontakt, odkamienianie należy wykonywać co jakiś czas – wyznacznikiem może być po prostu wizualna kontrola.

Dlaczego warto usuwać kamień?

Przede wszystkim dlatego, że jego nadmiar szkodzi urządzeniom. Regularne odkamienianie zapobiegnie uszkodzeniom sprzętów, do których może dojść np. przez blokowanie mechanizmów czy kumulację ciepła w urządzeniach nagrzewających. Kiedy osadów nie ma dużo, można je łatwo przeoczyć lub uznać jedynie za problem estetyczny – nic bardziej mylnego. Kamień skraca żywotność urządzeń, dlatego nie powinno się go ignorować. Tym bardziej, że proces jego usuwania nie jest skomplikowany i tak naprawdę każdy może wykonać go w domu. Warto zaznaczyć, że środki odkamieniające dają natychmiastowy efekt, a niektóre z nich takie jak Clinex Destoner działają również zapobiegawczo, dzięki czemu na długo możemy zapomnieć o problemie.

Jak się okazuje, usuwanie kamienia z urządzeń gastronomicznych jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Warto więc zadbać o sprzęty domowe i przeprowadzać regularne odkamienianie, dzięki temu zachowamy je w dobrej kondycji i unikniemy wielu problemów, które może powodować nadmierna ilość osadów.