Prezerwatywy są jednym z najczęściej wybieranych mechanicznych środków antykoncepcyjnych. Nie tylko chronią przed zajściem w ciążę, lecz także zapobiegają przeniesieniu chorób drogą płciową. Są łatwo dostępne i proste w użyciu. Co jednak się stanie, gdy prezerwatywa zostanie użyta po terminie ważności? Poszerz swoją wiedzę i dowiedz się, czym może to grozić.

Dlaczego prezerwatywy mają datę ważności?

Kondomy wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej produkowane są z lateksu, ale istnieją również inne warianty, które są świetną alternatywą dla osób uczulonych na lateksowe wyroby. Dostępne są zatem również takie, które wykonane są z poliuretanu lub syntetycznej żywicy. Wszystkie wymienione materiały mają swoją wytrzymałość i pomimo szczelnego opakowania i odpowiedniego przechowywania, w naturalny sposób tracą swoje właściwości z biegiem czasu. Tracą na swojej elastyczności i szczelności. Dodatkowo niektóre rodzaje prezerwatyw Durex pokryte są lubrykantami o właściwościach nawilżających, wzmagających doznania seksualne lub plemnikobójczych. W wyniku upływającego czasu również tracą swoje cechy, a niekiedy mogą stać się toksyczne dla organizmu. Z powyższych względów producenci wszystkich marek kondomów, nawet firmy produkujące tanie prezerwatywy, umieszczają na opakowaniu datę ważności, by zapobiec negatywnym konsekwencjom zdrowotnym.

Czym grozi używanie przeterminowanych prezerwatyw?

Stosowanie prezerwatyw po terminie ważności jest niezwykle ryzykowne. Ze względu na utracone przez nie swoje funkcje, przestają one być efektywnymi barierami mechanicznymi. Z tego względu, podczas seksu może dojść do przerwania ich ciągłości (pęknięcia), a także do zsunięcia się z penisa. Jeżeli mężczyzna nie wyczuje, że jedyne zabezpieczenie uległo zniszczeniu, może dojść do zajścia w nieplanowaną ciążę partnerki, ale również do zarażenia siebie lub partnera chorobą weneryczną albo ogólnoustrojową. Jaką? Oto choroby przenoszone drogą płciową:

  • AIDS – choroba trwałego upośledzenia odporności,
  • kiła,
  • chlamydioza,
  • rzeżączka,
  • weneryczna choroba wrzodowa,
  • choroba zapalna dolnej części układu moczowego (cewki moczowej),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
  • opryszczka genitaliów.

Wymienione powyżej choroby dają uciążliwe objawy, a nieleczone mogą powodować poważne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. W skrajnych przypadkach mogą się kończyć trwałą niepłodnością, impotencją, a także śmiercią. Gdy doszło do pęknięcia kondoma w trakcie stosunku seksualnego i w niedługim czasie niepokoją Cię niespotykane dotąd objawy – nie czekaj! Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Niektóre z tych schorzeń przebiegają w sposób utajony, dlatego pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy podczas przypadkowego seksu, jest wskazaniem do wykonania testu z krwi na obecność HIV i wirusa zapalenia wątroby typu B.

Z mniej dotkliwych konsekwencji stosowania przeterminowanych prezerwatyw jest zmniejszenie doznań w trakcie stosunku i dyskomfort. Wystąpić mogą również podrażnienia narządów intymnych, które prowadzą do wystąpienia stanów zapalnych.

Jak długo prezerwatywa jest zdatna do użycia?

Terminy ważności kondomów różnią się w zależności od firmy, która je produkuje i jakich opakowań używa. Na długość ich ważności wpływają naturalne cechy materiałów, z których są wykonane. Dla przykładu – prezerwatywy Skyn w większości bezpiecznie mogą być używane do dwóch lat od daty produkcji. Niezwykle ciekawe jest to, czy w dobie postępujących zmian klimatycznych powstaną ekologiczne prezerwatywy, których długość terminów ważności będzie znacząco krótsza.

Mając jednak na uwadze produkty dostępne aktualnie na rynku, warto zadbać, by pomimo ich długiego okresu ważności zawsze przed seksem sprawdzić, czy termin przydatności stosowania nie minął.