Zarówno ludzie młodzi, jak i ci starsi często zmagają się z problemem tzw. lwiej zmarszczki pojawiającej się między brwiami. Ta pionowa bruzda nadaje twarzy groźny i smutny wygląd, co wpływa negatywnie nie tylko na wizerunek osoby borykającej się z tym problemem, lecz także na jej komfort psychiczny. Wbrew pozorom lwia zmarszczka jest łatwa do usunięcia w gabinetach medycyny estetycznej. Poniżej przedstawiamy zabiegi, które szybko poradzą sobie z tym problemem.

Lwia zmarszczka – jaki preparat zastosować?

Najczęściej stosowanymi zabiegami nowoczesnej medycyny estetycznej jest ostrzykiwanie kwasem hialuronowym oraz botoksem. Substancje te mają odmienne działanie. Warto wiedzieć, że kwas hialuronowy służy do wypełniania zmarszczek, a toksyna botulinowa rozluźnia mięśnie i utrzymuje je w tym stanie przez określony czas. Działanie kwasu hialuronowego utrzymuje się do 18 miesięcy, natomiast efekty działania botoksu widoczne są do 6 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że jedna substancja działa lepiej od drugiej. Ich schematy działania są po prostu różne. Specjaliści w dziedziny medycyny estetycznej podkreślają, że na głębokie zmarszczki zalecane jest działanie dwuetapowe –  najpierw ostrzykiwanie botoksem, co spłyca ubytki, a następnie wypełnienie ich kwasem hialuronowym. W przypadku lwiej zmarszczki terapią, którą stosuje się najczęściej jest botoks – w większości przypadków zupełnie wystarczający, aby osiągnąć oczekiwany efekt wygładzenia skóry. Spojrzenie staje się łagodniejsze, czoło jest pięknie wygładzone, a brwi nieco uniesione.

Przeciwwskazania oraz przygotowanie się do zabiegu

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że osoba, która będzie wykonywała zabieg jest profesjonalistą. To bardzo ważne, bowiem nieprawidłowe ostrzyknięcie może skutkować paraliżem mięśni bądź nieprawidłowym ułożeniem wstrzykniętego kwasu hialuronowego. Każdy inwazyjny zabieg medycyny estetycznej powinien być poprzedzony przeprowadzeniem wywiadu medycznego. Warto wiedzieć, że przeciwwskazaniami do zabiegu są np.

  • nowotwór
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • choroby autoimmunologiczne
  • leki przeciwzakrzepowe
  • nieustabilizowana cukrzyca
  • kolagenoza.

Dlatego też osoba wykonująca zabieg powinna najpierw przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem, który pozwoli wyeliminować jakiekolwiek ryzyko. Trzeba podkreślić, że ostrzykiwanie botoksem obszaru między brwiami nie wymaga specjalnych przygotowań i nie jest bolesne. Jest to zabieg, który zostanie wykonany w ciągu kilku minut, a efekty będą widoczne kilka do kilkunastu dni później.

Zastosowanie botoksu na lwią zmarszczkę jest najlepszym rozwiązaniem problemu groźnego wyglądu twarzy. Sam zabieg trwa chwilę, nie jest kosztowny i nie wymaga specjalnego przygotowania. Jego cena to kilkaset złotych, a efektami można się cieszyć nawet pół roku. Należy również wiedzieć, że regularne stosowanie toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego trwale spłyca zmarszczki, nawet jeżeli zabieg nie zostanie powtórzony w określonym czasie.