Inlay, onlay, overlay są wkładami koronowymi, czyli protetycznymi uzupełnieniami, które cechują się znacznie większą trwałością w porównaniu ze zwykłymi plombami stomatologicznymi. Wkłady te wykonuje się przede wszystkim w przypadkach bardzo rozległych ubytków próchnicznych, przeważnie na zębach trzonowych oraz przedtrzonowych. Protetyczne uzupełnienia wykonywane są podczas dwóch wizyt dentystycznych, jednakże przeciwwskazaniem do ich wykonania jest  zbyt duże zniszczenie korony zębowej.

Inlay, onlay, overlay – potrzebne informacje oraz różnice

Wkłady koronowe są zdecydowanie bardziej trwałe w porównaniu ze zwykłymi plombami. Stosowane są przy rozległych ubytkach spowodowanych próchnicą. Odbudowa wkładem koronowym przynosi lepsze efekty, ponieważ uzupełnienie wykonane przez technika stomatologii w bardzo dużym stopniu odwzorowuje powierzchnię zęba, a tym samym różnica między wkładem a zdrowymi zębami jest praktycznie niezauważalna.

Wkłady koronowe dzielą się na trzy rodzaje, w zależności od rozmiaru pracy stomatologa oraz wielkości ubytków. Wkład inlay najczęściej stosowany jest podczas uzupełnienia ubytków na powierzchni żującej zęba, ale bez zajęcia guzków. Jeśli natomiast konieczna jest ich odbudowa, wykonywane są w takim przypadku wkłady onlay. W przypadku, w którym zniszczenie zęba jest bardzo poważne oraz jedynymi zdrowymi elementami uzębienia są boczne ścianki, a dodatkowo brakuje powierzchni żującej zęba, stosowane są wkłady overlay.

Trwałość wkładów koronowych zależy od techniki ich wykonywania, ponieważ wytwarzane są one w całości, jako gotowe wypełnienie ubytku. To wszystko wpływa na ich trwałość, a dodatkowo na odpowiednie dopasowywanie się w jamie ustnej.

Odbudowa zęba za pomocą wkładów koronowych – wskazania

Zniszczenie korony zęba przez próchnicę jest najczęstszym powodem wykonywania wkładów inlay oraz onlay, ponieważ wypełnienie ubytków zwykłą plombą nie jest zbyt trwałym rozwiązaniem. Koronowe wkłady gwarantują zdecydowanie większą wytrzymałość związaną z przeciążeniem, a także lepsze przenoszenie siły żucia. Należy jednak pamiętać, że najczęstszym problemem podczas uzupełniania ubytków zęba wkładami jest przede wszystkim prawidłowe odwzorowanie punktów stycznych pomiędzy zębami. W takim przypadku najpopularniejszą metodą rozwiązywanie tego problemu jest zacementowanie nakładu koronowego. Działanie to ma na celu zapewnienie szczelniejszego przylegania do siebie zębów, a dodatkowo wpływa na brak dostawania się resztek pożywienia pomiędzy szczeliny między zębami. Niewątpliwie zaletą wkładów koronowych jest także ich cena, która waha się w granicach od 500 do 900 zł, natomiast koszt korony protetycznej wynosi około 1500 zł.

Wkłady koronowe – etapy ich wykonywania

Aby wykonać wkłady koronowe, potrzebne są dwie wizyty u stomatologa, a zęby nie muszą być odpowiednio przygotowane. Poniżej przedstawiamy etapy wykonywania wkładów inlay, onlay, overlay:

  • podczas pierwszej wizyty wykonywane są wszelkie prace związane z usuwaniem twardych tkanek zęba z powodu próchnicy, a dodatkowo wytworzony ubytek jest formowany pod kształt wkładu wraz z szerszymi ścianami wlotowymi od dna.
  • przed zakończeniem wizyty zostaje pobrany wycisk zębów obu szczęk, a dodatkowo zakłady jest także opatrunek na ząb.
  • po okresie około tygodnia następuje kolejna wizyta, podczas której ubytek jest przygotowywany oraz oczyszczany przed cementowaniem. Następnie zakładany jest koferdam, do zęba wprowadzany jest materiał chemoutwardzalny, a w późniejszej kolejności zostaje nakładany wkład koronowy.

Wkłady koronowe – przeciwwskazania

Najważniejszym przeciwwskazaniem do wykonywania nakładów koronowych są przede wszystkim bardzo duże ubytki w jamie ustnej, spowodowane rozwojem próchnicy. W przypadkach, w których tylko korzeń zęba oraz mała część jego korony są w ogólnie dobrym stanie, alternatywnie zaleca się zastosowanie odbudowy protetycznej innego rodzaju. Bardzo częstym wyborem jest m.in. leczenie kanałowe, a do leczonego zęba jest stosowane cementowe wzmocnienie.

Podsumowanie

Wkłady koronowe inlay, onlay, overlay stosowane są w przypadku ubytków zębowych, które można wypełnić odpowiednio założonymi nakładami. Są one znacznie bardziej trwałe oraz efektowne w porównaniu z tradycyjnymi plombami stomatologicznymi.

źródło: mcs-przychodnia.pl – stomatologia Warszawa