Od pewnego czasu na rynku obserwuje się szybko nabierający znaczenia trend DIY (ang. do it yourself), polegający na własnoręcznym wytwarzaniu przedmiotów codziennego użytku. Techniki DIY obejmują szereg prac wytwórczych, w tym mechanikę samochodową i stolarkę. Każdy majsterkowicz powinien mieć oczywiście stosowne miejsce do pracy, jak i zestaw niezbędnych narzędzi. Sprawdźmy, czego nie może zabraknąć w Twoim wyposażeniu, jeśli lubisz prace związane ze stolarką.

Warsztat stolarski

Planując rozpoczęcie drobnych lub bardziej zaawansowanych prac stolarskich, przede wszystkim trzeba znaleźć na to miejsce. Musi być funkcjonalne, dobrze oświetlone i zabezpieczone przed dziećmi, ponieważ zarówno odpad, jak i same narzędzia mogą stwarzać zagrożenie dla najmłodszych. Warsztat należy wyposażyć przede wszystkim w wytrzymały stół oraz szafki i regały, gdzie schowamy wszystkie narzędzia, sprzęty, materiały i preparaty.

Narzędzia i materiały

W warsztacie stolarskim niezwykle ważne są elektronarzędzia: wiertarka, wkrętarka, wyrzynarka, szlifierka i ewentualnie pilarka oraz akcesoria do nich. Wszystkie czynności, w których wyręczają stolarza elektronarzędzia, można oczywiście wykonywać ręcznie. Śrubokręt zastąpi wkrętarkę, brzeszczot i ręczna piła zastąpię wyrzynarkę i pilarkę, a papier ścierny – szlifierkę. Natomiast warto szybko przekonać się do wykorzystywania elektronarzędzi, bo niezwykle ułatwiają pracę w drewnie. W warsztacie nie może zabraknąć elementów łączących elementy z drewna. Na wyposażeniu powinny znajdować się kleje, śruby do drewna, kątowniki ciesielskie, gwoździe, zaślepki, wkręty ciesielskie, kotwy i łączniki. Kolejnym elementem są impregnaty, lakiery i farby do drewna oraz akcesoria związane z malowaniem: pędzle, wałki i kuwety. W każdej skrzynce narzędziowej stolarza nie może zabraknąć młotka, miary, ołówka stolarskiego, noża do tapet, okularów ochronnych i rękawic roboczych. Jeżeli zaś chodzi o materiały, warto znaleźć w swojej okolicy tartak lub hurtownię handlującą drewnem. Zaopatrywać się można również w dużych sklepach budowlanych, gdzie bardzo często możliwa jest darmowa dostawa towaru do domu.

Większe konstrukcje

Wraz z nabywanym doświadczeniem, stolarz rozpoczyna pracę nad większymi konstrukcjami. W pewnym momencie praktyka i ocena swoich umiejętności pozwala początkującemu stolarzowi na dokonanie drobnych remontów we własnym domu. Zaczynając od renowacji drzwi i okien drewnianych, kończąc na podwieszaniu sufitu i stawianiu ścian działowych, należałoby zaopatrzyć się w dodatkowe wyposażenie. Przydatna może być opalarka do drewna, profile stalowe, płyty gipsowe i akcesoria do ich montażu. Wytrzymałym, skutecznym elementem montażowym jest wkręt do kartongipsu – wykonany ze stali, zwykle fosfatowany wkręt, który nie ulega korozji. Odporna na deformację, stabilna budowa wkrętu zapewni długotrwałe, wytrzymałe funkcjonowanie drewnianych konstrukcji.

Wysoka jakość i trwałość wykonania

Korzystając z dobrych jakościowo narzędzi i wysokogatunkowych materiałów, ręcznie wykonane przedmioty z drewna oraz samodzielnie wykonane remonty w domu będą źródłem satysfakcji. Aby osiągać coraz lepsze rezultaty, należy odpowiednio wyposażyć swój warsztat, dodając w razie potrzeby kolejne narzędzia i akcesoria oraz szlifować swoje umiejętności.

źródło: azmet.com.pl – wkręty do regipsów