Maty podłogowe są nieodłącznym elementem wyposażenia w hotelach, centrach konferencyjnych, siedzibach wiodących marek czy biurach firmowych. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z wysokiej funkcjonalności maty zlokalizowanej pod naszymi stopami.

Czy mata wejściowa to po prostu wycieraczka do butów?

Mata wejściowa to zdecydowanie inny produkt niż wycieraczka do butów. O ile wycieraczka wymaga mechanicznej czynności tarcia obuwiem, o tyle konstrukcja maty wejściowej sprawia, że aktywnie przechwytuje ona drobinki brudu z podeszew. W związku z tym mata wejściowa powinna być możliwie jak najdłuższa – więcej wykonanych kroków to więcej zatrzymanych zanieczyszczeń. Dlatego też, jeśli jest to bez znaczenia dla umieszczonej na macie grafiki, matę należy rozłożyć pionowo, a nie poziomo. Poza tym, technika wykonania maty wejściowej powoduje, że brud nie jest tak widoczny, jak na standardowej wycieraczce. Oczywiście, konieczne jest regularne pranie mat wejściowych. Na szczęście specjalizujący się w tym usługodawcy mogą nas skutecznie wyręczyć.

Czy mata wejściowa naprawdę jest konieczna?

Podstawowym powodem przemawiającym za używaniem mat wejściowych jest kwestia czysto praktyczna. Mata zapobiega bowiem wnoszeniu zanieczyszczeń do wnętrza budynku i chroni podłogę przed trwałym zabrudzeniem. Jest to istotne z przyczyn higienicznych i estetycznych oraz przekłada się na samopoczucie użytkowników danej przestrzeni. Maty podłogowe wynajem oszczędza czas i wysiłek pracowników serwisu sprzątającego, co ma bezpośrednie przełożenie na niższe koszty takiej usługi. Ze względu na fakt, iż maty produkowane są z materiałów o własnościach antypoślizgowych, nie przemieszczają się i chronią przed przypadkowym potknięciem.

Dodatkowo dobrze dobrana mata wejściowa czyni wnętrze przyjemniejszym dla oka i bardziej eleganckim, przy czym należy zwrócić szczególną uwagę na dobór jej koloru i kształtu. Kiedy klient po raz pierwszy zjawia się w biurze, mata wejściowa stanowi zachęcające zaproszenie i buduje pożądane skojarzenia dosłownie od progu. Opcja umieszczenia firmowego logo na ich powierzchni nadaje matom dodatkową funkcję promocyjną. Należy pamiętać, że pranie mat wejściowych ma zatem kluczowe znaczenie dla wizerunku naszej firmy. Nikt nie życzy sobie bowiem, aby z powodu pobrudzonego i zabłoconego logo reklama zamieniła się w antyreklamę.

Możliwości związane z dostosowaniem mat do potrzeb użytkowników są bardzo szerokie, włączając w to wykonanie mat podłogowych na wymiar oraz nadawanie im nietypowych, zapadających w pamięć kształtów. Podczas wyboru mat wejściowych, warto skorzystać z fachowej porady, tak aby mata spełniała założone funkcje. Porada taka może dotyczyć w szczególności tego, czy w danej sytuacji bardziej opłaca się zakup, czy wynajem maty podłogowej.

Czy muszę samodzielnie dbać o czystość maty podłogowej?

Zadbana, czysta mata podłogowa to konieczność, nie tylko ze względu na odczucia i skojarzenia, które wywołuje u klientów. Kiedy na macie wejściowej znajduje się gruba warstwa zabrudzeń, jej funkcjonalność drastycznie spada. Z tego względu każda mata wymaga odpowiedniego, regularnego serwisu. Co ciekawe, wiele osób decyduje się nie na ich zakup, ale na maty podłogowe wynajem. Wówczas mata pozostaje własnością firmy zewnętrznej, która dba o jej systematyczne czyszczenie.

Reasumując, maty podłogowe przyczyniają się do utrzymania czystości w budynku na odpowiednim poziomie. Odpowiednio serwisowane powierzchnie, stanowią wizytówkę, a nawet reklamę dla firmy. Dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom w zakresie serwisu mat podłogowych, ich użytkowanie jest bezproblemowe i bardzo komfortowe.