Laminowanie, czyli foliowanie dokumentów należy do codziennych zadań nie tylko w dużych korporacjach, lecz także w mniejszych firmach. Kluczową rolę podczas takiego zabezpieczania dokumentacji pełni odpowiednia folia do laminowania, która jest wytrzymała i jednocześnie zapewnia szczelne foliowanie. Ważny jest również sam laminator, który powinien zapewniać optymalną szybkość pracy. Dlatego warto zapoznać się z parametrami tych akcesoriów, aby wybrać takie, które pozwolą nam na sprawne i efektywne laminowanie. Czym należy kierować się podczas ich wyboru?

Folia do laminowania – rodzaje 

Folia do laminowania może posiadać różne parametry. W poszukiwaniu odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę na:

  • format – do foliowania dokumentów najczęściej wybieranym formatem jest A4. Natomiast w innych przypadkach może to być również format A3 lub niestandardowy, odpowiedni dla danego typu laminatora oraz indywidualnych potrzeb użytkownika;
  • grubość – to kolejny parametr; określany jest przez liczbę mikronów. Do najpopularniejszych należą 3 grubości: 80, 100 oraz 125. Jeżeli zafoliowane dokumenty będą używane często, to warto zastosować folię grubszą, ponieważ jest ona sztywniejsza i zapewni lepszą ochronę dokumentów;
  • zewnętrzna powierzchnia folii – dostępne są dwa rodzaje: połysk i mat. Pierwszy rodzaj najczęściej jest używany w biurach, ponieważ zapewnia estetyczny wygląd dokumentów. Natomiast matowa folia do laminowania jest używana w celu eliminacji refleksów świetlnych. To znacznie ułatwia odczytywanie danych z dokumentów. Taki rodzaj folii często stosuje się w pomieszczeniach o silnym naświetleniu lub nasłonecznieniu.

Na rynku dostępne są folie samoprzylepne, które można przykleić w dowolnym miejscu, np. na szybie. Innym typem są folie mechaniczne oraz do laminowania fotografii – posiadają niestandardowe wymiary. Istnieją również modele, które chronią dokumenty wrażliwe na działanie promieniowania UV. Dlatego, wybierając konkretny model, należy wziąć pod uwagę, jaki rodzaj dokumentów będzie foliowany, czy będą one często używane, itd.

 Jaki laminator wybrać, aby foliowanie przebiegało szybko?

Podczas wyboru laminatora kluczową rolę odgrywa format urządzenia. To właśnie do tego rozmiaru dobiera się później folię. Laminatory o formacie A4 mogą foliować dokumenty na szerokości 230 mm,  A3 obejmują szerokość 330 mm. Kolejnym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest sposób laminowania: na zimno lub na gorąco. Ważna jest również szybkość foliowania, czyli czas potrzebny do zafoliowania pojedynczych dokumentów. Trzeba również pamiętać o grubości folii, którą może obsługiwać dany model urządzenia, oraz o ilości rolek – im więcej tych elementów posiada dane urządzenie, tym dokładniej będzie foliować dokumenty.

Różnice w pracy laminatorów wynikają przede wszystkim z formatu i grubości obsługiwanej folii, a także z ilości rolek. Dlatego wybierając konkretny model, warto przeanalizować wszystkie dostępne na rynku, aby urządzenie zakupione zapewniało optymalną dla firmy wydajność pracy. Folia do laminowania również powinna spełniać określone parametry, aby zapewnić solidne zafoliowanie dokumentów i ochronę przed zniszczeniem.

idealnebiuro.pl – sklep internetowy z artykułami biurowymi