W związku z nadmiernym zanieczyszczeniem środowiska obserwuje się coraz więcej problemów ekologicznych. Intensywna konsumpcja i związana z nią nadprodukcja odpadów niestety z dnia na dzień pogarszają nieciekawą już sytuację. Na szczęście istnieją ekologiczne rozwiązania, które mogą przyczyniać się do ochrony środowiska.

Szklane butelki wielorazowe

Butelki szklane to ukłon w stronę ekologii. Można je poddać procesowi recyklingu, który pozwala na przetwarzanie odpadów komunalnych na materiały – tak zwane surowce wtórne, z których w późniejszym etapie powstają całkiem nowe przedmioty. Takie działanie ogranicza zużycie energii, spowalnia proces zanieczyszczania planety i chroni dobra materialne. Szklane butelki niosą za sobą nieco więcej zalet – są wielofunkcyjne oraz wielorazowe. Oznacza, to, iż zanim zostaną poddane procesowi recyklingu, mogą zostać wielokrotnie wykorzystane.

Przechowywanie

Głównym przeznaczeniem butelek jest przechowywanie płynów. Świeżo wyciskany sok przygotowany w domu czy schłodzona woda z cytryną świetnie sprawdzą się w upalny dzień. Napój przelany do szklanej butelki wielokrotnego użytku pozwoli ponadto uniknąć zakupu szkodliwego dla zdrowia plastiku.

Dla fanów nalewek butelki szklane są podstawowym akcesorium. Są bowiem idealne do ich długotrwałego przechowywania. Przy wyborze odpowiedniej należy pamiętać, że nakrętki na butelki szklane różnią się funkcją. Aby produkty utrzymywały świeżość i odpowiedni smak, nakrętka powinna być do tego przeznaczona. Na rynku dostępne są różne warianty – zakrętki, kapsle, korki drewniane, naturalne i syntetyczne. To właśnie te ostatnie są najczęściej wybierane w przypadku nalewek. Niezwykle ważna jest też wysoka jakość ich wykonania.

Butelki mogą sprawdzić się również w łazience. Można do nich przelać wszystkie płynne kosmetyki, co pozwoli nam na zakup większych, bardziej ekonomicznych opakowań. Dzięki takiemu rozwiązaniu w łazience zapanuje ład i porządek, a same butelki staną się jednocześnie elementami dekoracyjnym.

Dekoracje

Szkło daje wiele możliwości w aranżacji wnętrz, gdyż przetwarzane materiały występują w różnych kolorach i wzorach. Szklane butelki są więc niezwykle różnorodne, a ich szeroka gama pozostawia wybór użytkownikowi. Butelki przykładowo mogą stać się stylowymi, alternatywnymi wazonami. Poustawiane obok siebie na półce czy kredensie będą tworzyć spójną całość, nadając pomieszczeniu ciekawego charakteru. Z kolei butelki z szeroką szyjką będą świetnie prezentować się w kuchni – możemy wrzucić do nich różne rodzaje makaronu czy inne suche produkty. W ten sposób kuchnia nabierze oryginalnego charakteru.

Nietuzinkowy prezent

Prezenty z pomysłem, które dodatkowo mają w sobie choć odrobinę naszej kreatywności są zawsze najbardziej trafione. Do własnoręcznie ozdobionej butelki można włożyć list z życzeniami lub żywą roślinę. Nakrętki na butelki szklane można dokupić osobno, obdarowany będzie mógł więc sam zadecydować, do czego prezent przyda mu się najbardziej i wykorzystać go wedle uznania. Idąc za tym pomysłem, wyjątkowe wydawać się mogą zaproszenia ślubne imitujące list miłosny zamknięty w butelce. Goście na pewno docenią kreatywność przyszłych małżonków.

Wykorzystanie szklanych butelek w codziennym życiu może przynieść wiele korzyści. Oprócz tego, że przyczynimy się w ten sposób do zmniejszenia produkcji odpadów, to dbamy również o własne finanse. Wypracowując w sobie nawyk myślenia o rzeczach jako o elementach wielorazowych i wielofunkcyjnych, nasz konsumpcjonizm zostanie bowiem znacząco pohamowany.