Zbyt duża wilgoć w pomieszczeniu, bez względu na to czy jest to mieszkanie, biurowiec czy magazyn, jest zawsze zjawiskiem niepożądanym. Najczęściej jest wynikiem awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej lub zalania i prowadzi do wielu bardzo nieprzyjemnych skutków. Pomijając kwestie zniszczeń materialnych, które zawsze w określonej perspektywie czasowej będą odwracalne, może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia osób na stałe przebywających w tych pomieszczeniach. Dlatego właśnie tak ważne jest pozbycie się nadmiaru wilgoci z zalanych ścian czy posadzek i właściwe osuszanie mieszkań. W zdecydowanej większości przypadków zrobienie tego na własną rękę, domowymi sposobami, bez udziału profesjonalistów i specjalistycznego sprzętu będzie nieskuteczne.

Dlaczego właściwe osuszanie jest ważne?

Woda jest bardzo trudnym do opanowania żywiołem i negatywne skutki jakie niesie za sobą zalanie (może wynikać z różnych przyczyn) najczęściej są dużo większe niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. Przede wszystkim woda, zalewając posadzkę, znacznie się rozprzestrzenia, z reguły przedostając się również do sąsiednich pomieszczeń, czego często na pierwszy rzut oka nie widać. Jeżeli mamy do czynienia z zalaniem powierzchni odkrytych lub jednowarstwowych, sprawa jest dość prosta, bo w takich przypadkach nic jej nie blokuje i woda dość swobodnie odparuje, nie powodując większych czy też długotrwałych szkód. Poważny problem zaczyna się gdy zalana zostanie posadzka wielowarstwowa, a z taką najczęściej mamy do czynienia we współczesnym budownictwie. W takim przypadku, aby osuszanie było skuteczne, należy dotrzeć do wszystkich warstw, do których najprawdopodobniej dostała się woda. W przeciwnym razie dojdzie do bardzo negatywnej w wielu płaszczyznach sytuacji, czyli powstawania grzybów, pleśni, a dodatkowo nieprzyjemnego zapachu wynikającego z gnicia i butwienia materiałów. Wszystko to ma niezwykle szkodliwy wpływ na zdrowie, dlatego osuszanie mieszkań należy przeprowadzić profesjonalnie i dokładnie.

Etapy profesjonalnego osuszania mieszkań

Pierwszą i podstawową kwestią jest ocena i pomiar zawilgocenia, a także określenie kategorii i stanu zalania. Czynności te pomogą w doborze sposobu i techniki osuszania i należy przeprowadzić je z należytą starannością, aby cały proces przebiegł właściwie i przyniósł pożądane efekty. Jak łatwo zauważyć, żadnego z tych elementów nie jesteśmy w stanie przeprowadzić (na odpowiednim poziomie) we własnym zakresie, dlatego zdecydowanie należy powierzyć to profesjonalistom. Dopiero po dokonaniu oględzin i oceny zalanych pomieszczeń oraz przeprowadzeniu odpowiednich pomiarów można przystąpić do dalszych czynności. Osuszanie podposadzkowe jest procesem wymagającym sporego doświadczenia i użycia odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu. Tylko wówczas będzie efektywne i skuteczne. Wyróżniamy dwa podstawowe sposoby osuszania:

  • metodę osuszania nadciśnieniem – polega na wtłaczaniu suchego powietrza pod posadzkę, dzięki czemu wilgoć wytrąca się przez przygotowane otwory, a następnie pochłaniana jest przez osuszacze;
  • metodę osuszania podciśnieniem – polega na odciąganiu wilgoci znajdującej się w warstwie izolacyjnej, w efekcie czego powstaje podciśnienie, które wyrównuje się za pośrednictwem osuszonego przez osuszacz powietrza.

Osuszanie mieszkań – zadanie dla profesjonalistów

Jak nie trudno zauważyć, osuszanie to proces wymagający sporej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Podejmowanie się tej czynności na własną rękę w zdecydowanej większości przypadków będzie skazane na niepowodzenie, a potencjalne negatywne skutki (szczególnie dla zdrowia) powodują, że nie warto tego robić samemu. Dzięki profesjonalnemu osuszaniu nie tylko zminimalizujemy skutki zalania, ale również zapobiegniemy dalszym niepożądanym efektom działania nadmiernej wilgoci.